Top Channel/ Merr flakë ndërtesa ku strehoheshin punëtorët e huaj, humbin jetën 49 persona në Kuvajt
12/06/2024 22:26

Të paktën 49 persona kanë humbur jetën pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë që strehonte punëtorë të huaj në qytetin e Kuvajtit, tha media shtetërore të mërkurën. Pamjet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë momentin kur zjarri përfshiu ndërtesën gjashtëkatëshe në zonën e Mafregut të qytetit. Rreth 150 njerëz jetonin në ndërtesën kur zjarri shpërtheu në katin e parë, tha zyrtari i policisë Sayyed Hasan Ebrahim për televizionin shtetëror të Kuvajtit. Shkaku i zjarrit, i cili është vënë nën kontroll, nuk dihet, por prania e më shumë se 20 rezervuarëve të gazit për gatim dhe materialeve të ndezshme në bllokun e mbipopulluar bëri që ai të përhapet me shpejtësi, tha Ebrahim. 11 ndërkohë po mjekohen në spitale dhe policia po përpiqet të identifikonte viktimat. Sipas ministrisë së jashtme indiane, në mesin e të vrarëve ishin shtetas indianë. Pamjet e pasojave tregojnë një katin përdhes të nxirë, me forcat e sigurisë kuvajtiane që vlerësojnë dëmet. Pronari i ndërtesës është arrestuar dhe hetuar për neglizhencë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02