Top Channel/ Merkel thirrje BE-së: “14 ditë karantinë kujtdo që hyn nga Britania”!
24/06/2021 15:33

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ia preu britanikëve hovin e pushimeve me kërkesen e saj drejtuar vendeve të BE-së që t`i vendosin vizitorët nga Mbretëria e Bashkuara në karantinë 14 ditore. Shpresat janë që në këtë mënyrë të frenohet përhapja e variantit Delta të koronavirusit, i cili po shton infektimet në Angli. Vende si Greqia, Spanja e Portugalia, që i presin me dëshpërim turistët britanike, ka mundësi që ta shpërfillin apelin e kancelares. Zyrtarë të lartë britanikë po kështu pretendojnë se kërkesa që anglezët të izolohen, është e pajustifikuar. “ Në vendin tonë, nëse vini nga Britania e Madhe, do të shkoni në karantinë. Nuk ndodh kështu në të gjithë vendet europiane, por unë do të doja ta shihja këtë masë edhe atje”, u shpreh Merkel. Sipas saj, vendimi i Portugalisë për të sfiduar ndalimin e udhëtimit të britanikëve, erdhi me pasoja që mund të ishin shmangur. Pa e fshehur shqetësimin nga varianti Delta, Merkel tha se BE-se i duhet një qasje më e unifikuar për rregullat e udhëtimit në mënyrë që të parandalohet përhapja e ketij mutacioni të rrezikshëm. Në shumë vende të botës janë ngritur shqetësime të mëdha nga nje vale e infektimesh për shkak të përhapjes së variantit indian të koronavirusit, i cili besohet që është më i transmetueshëm se te tjeret. Por OBSH pretendon se në përgjithësi vaksinat edhe ndaj këtij varianti mbeten efektive.

Top Channel/Pak sekonda nga tragjedia: Dy avionë rrezikuan përplasjen në aeroportin e Parisit!
24/07 11:12
Top Channel/ SHBA nis miliona vaksina nëpër botë, amerikanët vetë i refuzojnë
24/07 11:12
Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03