Top Channel/ Mbyllet shkolla turke/ Qeveria vendos mbylljen e “Mehmet Akif Ersoy”
22/09/2022 19:47

Këshilli i ministrave mori vendimin për të mbyllur kolegji jo publik turk “Mehmet Akif Ersoy”, pjese e fondacionit Gulistan pas propozimit të ministres së arsimit. Vendimi për mbylljen është marrë 10 ditë nga nisja e shkollës dhe stafit të kolegjit I kërkohet që të pajisje me dokumentacionin e nevojshëm të gjithë nxënësit për transferimin e tyre në shkollat e tjera. Për këtë I ngarkohet detyre drejtorisë arsimore të tiranës që të kryejë transferimin e fëmijëve. Shkollës që po mbyllet I kërkohet që të mbulojë të gjitha shpenzimet për kryerjen e procedurave për transferimin e nxënësve. Por edhe të kthejë pagesat e kryera nga prindërit për vitin e ri shkollor, si dhe çdo detyrim tjetër të papërmbushur që mund të ketë ndaj nxënësve. Ndërsa të gjitha dokumentat duhet të dorëzohen në arkivën e drejtorisë arsimore. Kolegji privat “Mehmet Akif Ersoy”, që ndodhet në tiranë është pjesë e fondacionit gulistan të mbështetur nga Fejtulla Gylen, filantropi turk i shpallur në kërkim nga turqia. Ka qenë vetë presidenti turk Erdogan që bëri kërkesën shqipërisë për të mbyllur shkollat gyleniste.

Top News-Fiks Fare zbulon pedofilin serial/I dënuar më parë me 8 vite burg në Kaliforni
04/10 23:05
Top News-Për herë të parë, Shqipëria ‘vend nderi’/Më shumë turistë gjatë 2022, ja ku renditemi!
04/10 22:44
Top News-Seriali i vrasjeve me emrin e Kasandër Nogës/Dy dekada me ekzekutime e pagesa mijëra euro
04/10 19:49
Top Channel/ Krimi që hapi “kutinë e Pandorës”, vëllezërit tregojnë grupin e vrasësve me porosi
04/10 19:35
Top News – 150 mijë euro për 2 ekzekutime mafioze/Zbardhen porositë për vrasje, një e gabuar…!
04/10 16:57
Top News – Si u zbulua plani i vrasjes së ‘Rrumit’/Shkatërrohet grupi kriminal, 15 në pranga
04/10 16:44
Top News – A do të fitojnë të gjithë në Strasburg…!/‘Dritë në tunel’ për të shkarkuarit e drejtësisë
04/10 15:52
Top Channel/ Gruaja që mposhti sëmundjen, nëna e tre fëmijëve mesazh grave e vajzave: Mos neglizhoni
04/10 15:24
Top Channel/ Pengmarrja hapi “kutinë e pandorës”, dy vëllezërit tregojnë në polici një seri vrasjesh
04/10 15:20
Edicioni Informativ i mesditës/ Lajmet nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
04/10 15:20
Top Channel/“Strasburgu” trondit Vettingun.Vendimi për prokurorin:I është shkelur procesi i rregullt
04/10 15:13
Top News- Vendimi për partinë, deputetët në gjykatë: Vonesa në vendimmarrje po mban peng opozitën
04/10 14:54
Top Channel/ “Regjistroni fëmijët në sport”/Po ndërtohen 5 fusha të reja në kompleksin e pishinave
04/10 14:54
Top News – Vajzat e huaja, ‘shërbim seksi’ në Shqipëri!/Si u zbuluan 581 prostitutat
04/10 14:44
Top News – Plan për ekzekutimin e ‘Rrumit të Shijakut’/Shkatërrohet grupi në Durrës, 15 në pranga
04/10 14:23
Top News-Në pritje të dekretit për datën e zgjedjeve!/Presidenti nis konsultimet me partitë politike
04/10 14:11
Top News – 5 sistemet online të Policisë së Shtetit/Nga TIMS, MEMEX e ADAMS, çfarë fshihen në to
04/10 13:53
Top News-Çmim tavan për naftën e peshkatarëve/Rama garanton se do firmoset brenda javës
04/10 13:48
Top Channel/ 150 mijë euro për vrasjen, çfarë mjetesh do të përdornin dy vëllezërit për atentatin
04/10 13:47
Top Channel/ Kanceri i gjirit! Në Shqipëri, 1 në 8 gra preken nga sëmundja
04/10 13:07