Top Channel/ Mbërrijnë në Katar pesë të burgosurit amerikanë të mbajtur në Iran. Blinken i telefonon
18/09/2023 22:55

Pesë shtetas amerikanë që mbaheshin të ndaluar në Iran, arritën në Katar të hënën, në shkëmbim të pesë iranianëve të ndaluar në Shtetet e Bashkuara. Marrëveshja për shkëmbimin e të burgosurve mes dy vendeve kundërshtare u ndërmjetësua nga Katari. Në marrëveshje gjithashtu përfshihet edhe zhbllokimi i fondeve iraniane prej 6 miliardë dollarësh nga një bankë koreanojugore. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se ka folur me pesë shtetasit amerikanë të liruar nga Irani pasi kanë arritur në Katar. "Pesë nga shtatë, natyrisht, ishin ndaluar padrejtësisht, ishin burgosur në Iran, disa për vite me radhë, dy të tjerë ishin penguar të largoheshin nga Irani," u tha Blinken gazetarëve në Nju Jork. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi autoritetet e Katarit, Zvicrës, Koresë së Jugut dhe Omanit që ndihmuan për këtë shkëmbim dhe u zotua në një deklaratë se do të këmbëngulë për "llogaridhënie nga Irani dhe regjimet e tjera për praktikën e egër të ndalimit të paligjshëm". Marrëveshja për shkëmbimin ka krijuar tashmë hapësira të reja kritikash ndaj Presidentit Biden nga republikanët dhe të tjerë që thonë se administrata e tij po ndihmon ekonominë e Iranit në një kohë kur Irani përbën një rrezik të madh për forcat amerikane dhe aleatët në Lindjen e Mesme. Marrëveshja mund të ketë edhe pasoja tek fushata e tij elektorale për t'u rizgjedhur president. Pamjet: AFP

Top News – Për herë të parë në historinë e SHBA-së/ Dhoma e Përfaqësuesve shkarkon Kryetarin
04/10 09:18
Top Channel/ Shembja e çatisë, shkon në 11 numri i viktimave brenda kishës në Meksikë
03/10 22:35
Top Channel/ SHBA me sytë nga Veriu: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:34
Top News – Hunter Biden deklarohet i pafajshëm, çfarë rrezikon djali i presidentit
03/10 22:30
Top News- SHBA e konfirmon/ Serbia po tërheq trupat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:29
Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top Channel/ Përmbytjet e fundit në Greqi rrezikojnë prodhimin dhe çmimin e djathit “Feta”
03/10 20:12
Top Channel/ Ende në hetim, Hunter Biden mohon për akuzat për posedim arme
03/10 20:06
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ Akuza për mashtrim, Trump paraqitet në dyert e gjykatës për të dytën ditë
03/10 19:10
Top Channel/ Sulmi me bombë në Ankara, dhjetëra persona në pranga! Do kalojnë filtrat e drejtësisë
03/10 17:51
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27
Top News – Biznesi i qirave ditore / Ligji i ri, subjektet duhet të regjistrohen në QKB
03/10 17:25
Top News – Nobeli i fizikës ndahet në tresh / Vlerësohen shkencëtarët atomikë, eksploruan elektronet
03/10 15:32
Top Channel/ Serbia arreston Radoiçiçin, 48 orë paraburgim: Ende pa kërkesë ekstradimi!
03/10 15:20