Top Channel/ Makinat ende pa kontroll teknik/ Prej 6 muajsh mjetet e vjetra lëvizin pa kolaudim
14/05/2021 15:09

Pas kalimit të procesit të kolaudimit të automjeteve nga kompania private tek shteti, afati i vlefshmërisë të kontrollit teknik ose sic njihet të kolaudimit është shtyrë sërish. Këto makina që shihni në rrugë nuk janë të sigurta pasi prej 6 muajsh në vendin tonë qarkullojnë makina të pasigurta, makina që nuk i janë nënshtruar kontrollit teknik. Këto makina fatkeqësisht vënë në rrezik jetën e qytetarëve shqiptarë. “Flota e mjeteve në vendin tonë është mbi 10-15 vjecare. Duke qenë të tillë është krejt normale që pjesa më e madhe kanë nevojë për riparime të domosdoshme. Të cilët mbajnë në eficencë normale mjetin që të lëvizë në rrugë kjo në përputhje me kërkesat e Kodit Rrugor, Neni 78 dhe 79 që thotë nuk lejohet asnjë mjet të bëj lëvizje në rrugët e Republikës së Shqipërisë pa pasur kolaudimin. Pra ne kemi 6 muaj që nuk bëhet kolaudim”. Makinave që u ka përfunduar afati i kontrollit teknik, qarkullojnë lirshëm në rrugë. Drejtuesit e automjeteve u është lejuar të lëvizin në rrugë pasi kanë bërë pagën e kontrollit teknik që pritet të nisë në fund të këtej muaji. Arsyeja është se pas përfundimit te koncesionit problematik, nuk ishte ende gati vendosja ne funksion i një plani te dyte.

Top News – 9 orë për dekretin e Ilir Metës/ Zgjedhjet lokale përfundojnë në venecia
23/06 23:53
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – Polici që rrihte gruan e fëmijën/ Arrestohet pa asnjë paralajmërim nga kolegët
23/06 22:17
Top Channel/Mashtrimi më i madh financiar i vitit,5 mld lekë kriptomonedha “zhduken” nga vëllezërit
23/06 22:06
Top Channel/ Zgjedhjet e 2019/ Gjykata Kushtetuese shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 21:56
Top News – Himarë, makina në flakë/ Pa pasoja në njerëz, shkak nxehtësia
23/06 21:47
Top News – Vota aksidentale për Shqipërinë/ Serbia votoi ‘pro’, por nis lufta politike
23/06 19:58
Top News – Zaev gjen fajtorin e negociatave/ Pa gjuhë diplomatike, shënjestrohet bullgaria
23/06 19:57
Top News – Pa test dhe karantinë në dy shtete/ Ambasadat japin njoftimet për shqiptarët
23/06 19:55
Top Channel/ Kufizimet e lëvizjes s’do hiqen/Brataj: I druhemi përhapjes së variantit delta të covid
23/06 19:50
Top Channel/ Turistët po vijnë nga Kosova/ Rikthehen polakët. Por në krye qëndron turizmi patriotik
23/06 19:43
Top Channel/ Ervin Karanxha nuk shkon në vetting.Avokatët: Është në spital nga presioni i…
23/06 19:41
Top Channel/ Zgjedhjet lokale të 2019/ Kushtetuesja shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 19:39
Top Channel/ “Korrupsioni, frenoi investimet”/ Zef Preci: Korrupsioni, beteja e humbur e çdo qeverie
23/06 19:39
Top Channel/ Rama: Dështoi BE me Ballkanin. Zaev reagon për veton bullgare
23/06 19:36
Top News – Tenton të vetëvritet fëmija i mitur/ E ëma, një prej prokuroreve të sulmuara së fundmi
23/06 17:56
Top News – 2000 ngelës në provimin e gjuhës/ Vetëm 2 maturanë morën notën 10
23/06 17:50
Top News – Negociatat që ngecën mes dy vendeve/ Rama: Fajtor nuk është rajoni, po vetë be
23/06 17:49
Top Channel/ Zaev: Identiteti maqedonas s’mund të jetë subjekt i negociatave!
23/06 17:42
Top Channel/ Rama: BE dështoi të mbajë premtimin. Për ne dielli lind, atje ku perëndon
23/06 17:41