Top Channel/ Macron: Konflikti në Ukrainë mund të përfshijë dhe Moldavinë
19/05/2022 22:25

Presidenti francez Emmanuel Macron mbrojti të enjten idenë e tij për një "bashkësi politike evropiane" të kombeve që kërkojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, duke thënë se ideja e tij nuk kishte për qëllim të ishte një alternativë ndaj anëtarësimit në bllok. Macron i sqaroi këto deklarata të tij gjatë një konference me presidenten Moldave , Maia Sandu. Macron- "Më 9 maj në Parlamentin Evropian, propozova një projekt për një komunitet politik evropian që synon të krijojë një kornizë të re për strukturimin e bashkëpunimit, duke bashkuar kombet demokratike evropiane që i përmbahen grupit tonë të vlerave dhe që mund të aspirojnë ose jo për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Ky komunitet nuk është një alternativë ndaj procesit të anëtarësimit, por një plotësues i cili, pavarësisht nga ai, lejon një strukturim më të fortë të marrëdhënieve politike, energjetike dhe investuese me disa vende që dëshirojnë një gjë të tillë." Macron i tha Sandu, se ka një rrezik që konflikti në Ukrainë të prek edhe Moldovën. Macron-Takimi ynë sot zhvillohet në një kontekst veçanërisht dramatik. Agresioni i papranueshëm i Ukrainës nga Rusia është një kërcënim për stabilitetin e të gjithë rajonit dhe në veçanti për Moldavinë. Incidentet e fundit në rajonin Transnistrian të Republikës së Moldavisë tregojnë se një përhapje e konfliktit për vendet fqinje nuk mund të përjashtohet ". Ndërkohë Sandu vlerësoi idenë e një "komuniteti politik" që ajo e shihte si të mundshme për të përshpejtuar përpjekjen e Moldavisë për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian."Ne e kuptojmë se procesi i anëtarësimit është i gjatë dhe kompleks dhe kërkon shumë përpjekje dhe shumë punë. Ne nuk po kërkojmë rrugë të shkurtra," shtoi ajo.

Top News- NATO zgjerohet në Madrid! / Aleanca në gatishmëri për përballje me Rusinë
29/06 21:00
Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06 19:36
Top Channel/ NATO me strategji të re: Do mbrojmë çdo pëlllëmbë të territorit tonë
29/06 18:56
Top News- Kurti i ‘tregon dhëmbët’ Serbisë/Sërish reciprocitet në kufi, a priten tensione!
29/06 18:40
Top Channel/ Babai po mbyste foshnjën në Athinë, shqiptarët ndërhyjnë dhe e shpëtojnë
29/06 18:40
Top News- Si i bëri Erdogan presion NATO/Çfarë fitoi Turqia pas heqjes së vetos!
29/06 17:10
Top News-Rusia do të sulmojë një vend të NATO!/Zelenski tregon kush e ka radhën pas Ukrainës
29/06 17:08
Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06 17:05
Top News-1 milionë trupa më shumë, NATO-izohet Evropa/Biden: Vladimir Putin po merr atë që nuk donte
29/06 16:10
Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42