Top Channel/ “Lufta” në ishullin e Xhersit, 60 anije franceze gati “të gjunjëzojnë anglezët”
07/05/2021 11:05

I kanë quajtur një mini-krizë e tipit Falklands atë që po ndodh mes Britanisë e Francës në ishullin e Xhersit: edhe atëherë, ish kryeministrja angleze Margaret Thatcher dërgoi anijë luftarake patrullimi për të zgjidhur ngërcin në bisedime. Tensioni në raportet mes Mbrëtrisë së Bashkuar dhe Europës janë përshkallëzuar ndjeshëm pas vulosjes së Brexit-it, duke nisur që nga sherri mbi vaksinën tek përplasjet doganore në Irlandën e Veriut apo ato të shërbimeve financiare. Fakti që në skenë dolën tani dhe anijet e luftës nuk u pa si një ogur I mirë. Së fundi, bëri bujë përplasja e qëllimshme e një anijeje franceze me një britanike, të cilën e ndoqi në det dhe e goditi nga pas. Mosmarrëveshjet e kanë origjinën tek ujdia e peshkimit, e arritur në kuadër të Brexiti, sipas të cilës peshkatarët europianë kanë fituar akses në ujrat britanike deri në vitin 2026, por duhet të dëshmojnë se kanë vepruar në të shkuarën në ato zona. Mbi këtë bazë, autoritetet e Xhersit I bllokuan hyrjen peshkarexhave franceze, duke shkaktuar një reagim të shfrenuar: më thirrjet “ do ta gjunjëzojm xhersin”, një flotije prej të paktën 60 anijesh u përgatit të lundronte drejt ishullit e të bllokonte portin. Për momentin, akte lufte nuk ka, por gjendja mbetet e nderë. Kërcënimit francez se do ti ndërpresin ishullit energjinë elektrike, në Londër iu përgjigjën me sarkzëm: “ deri edhe nazistët na e lanë dritën ndezur”

Top Channel/ E rrëzoi nga pushteti, kryeministri i ri“shtyn” Beniamin Netanyahun
14/06 11:29
Top Channel/ Çfarë mund të bëjnë BE-ja dhe Britania nëse bashkojë forcat për Ballkanin!
14/06 11:23
Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36