Top Channel/ ”Lufta do zgjasë”,Putin: Kemi armët më të avancuara bërthamore, por…
07/12/2022 22:50

Rusia po kërkon të “ngrijë” përkohësisht konfliktin në Ukrainë, në mënyrë që të “rigrupohet dhe më pas të nisë një ofensivë më të madhe”, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Shefi i NATO-s tha se qëllimi i Rusisë është që “të përpiqet të ketë një lloj pushimi të shkurtër në mënyrë që të rimarrë trupat e saj . Nga ana tjetër në një takim me zyrtarë të lartë rus, presidenti vladimir putin la të kuptohet për një "konflikt të gjatë" në Ukrainë. Putin pranoi se trupat ruse po dezertonin në masë nga fusha e betejës dhe pretendoi se ushtria ruse nuk do të kishte nevojë të të mobilizojë më shumë trupa, një proces që ka shkaktuar trazira të konsiderueshme në Rusi. Por ai paraljmëroi se gjithësesi kërcënimi i luftës bërthamore ishte "në rritje" . “Ne nuk jemi çmendur, ne e kuptojmë se çfarë janë armët bërthamore. Ne i kemi këto mjete në formë më të avancuar dhe moderne se çdo vend tjetër bërthamor, ky është një fakt i qartë. Por ne nuk duam ti përdorim ato. “, tha ai. Ndërkohë tema e bisedimeve të paqes është shfaqur edhe një herë ditët e fundit, me SHBA-në që ofron negociata me Rusinë nëse kjo e fundit është serioze për përfundimin e luftës. Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka thënë se vendi i tij ka dy kushte për përfundimin e luftës: Rusia të braktisë planet e saj të pushtimit dhe të tërheqë trupat nga toka ukrainase. Pamjet: AFP

Top Channel/ Shkatërrohet grupi i hakerave, “HIVE” grabitën miliarda dollarë në dy vite
29/01 12:20
Top Channel/ Izraelitet do armatosen, vendimi i qeverisë pas sulmit në Sinagogë me pasojë 7 viktima
29/01 12:20
Top News – Trump nis fushatën presidenciale!/ A gëzon mbështetje e kë do ketë përballë!
29/01 11:46
Top News – Italia dërgon raketa në Ukrainë!/ Raportet për armët moderne pushtojnë mediat
29/01 11:46
Top Channel/ Blinken niset drejt Izraelit, turi për të ulur tensionet mes tyre dhe palestinezëve
29/01 11:31
Top Channel/ Zgjedhjet në Çeki, garën e fiton një ish-gjeneral, ish shefi i ushtrisë Pavel
29/01 11:30
Top News- Nuk përjashtohen sulmet me raketa në Evropë/ Alarmi nga ministrja austriake e Mbrojtjes!
29/01 10:44
Top News – Ukraina kërkon 24 avionë luftarakë / Kievi i drejtohet zyrtarisht aleatëve perëndimorë
29/01 10:43
Top News – Kërcet arma në Kaliforni/ 3 të vrarë dhe 4 të plagosur
28/01 22:53
Top Channel/ Biden flet për dhunën e policëve, “Pamjet do zemërojnë njerëzit”
28/01 22:51
Top Channel/ Policia spanjolle kap kap 4.5 ton kokainë pranë ishujve Kanarie
28/01 22:48
Top News – E rëndë! Trupat e adoleshenteve në lumë/ Ikën nga shtëpia e fëmijës, gjenden të vdekura
28/01 22:46
Top Channe/ Arrestime për vrasjet në Izrael, 42 në pranga. Autori sulmit një 13 vjeçar
28/01 22:16
Top News – ‘E lexova në telefonin e Lajçakut’!/ Kurti tregon si iu prezantua plani franko-gjerman
28/01 19:17
Top News – Nëse Challenger 2 bien në duart e Putinit! ‘Do ishte një makth’, Britania plan emergjence
28/01 18:37
Top News – Burg bandës së drogës/ ‘Mall’ në Itali, hetimi mbyllet pas 6 vitesh
28/01 18:22
Top News – ‘Me qetësi me dashuri’/ Dosja e trafikantëve – Të zinjtë policë
28/01 18:20
Top News- 4.5 tonë kokainë, 105 milionë Euro! E fshehur mes bagëtive, Spanja konfiskon sasinë rekord
28/01 18:19
Top News – Brenda kryeqytetit të drogës në Evropë/ Në Antwerp, ku nuk mungojnë shqiptarët
28/01 17:38
Top News – Nga mushka, te Noyzi/ Kodet e bandës së trafikut të drogës në Itali
28/01 16:38