Top Channel/Loja e Putinit në Bosnje: Sulmon pa rrezikuar sanksione!
17/12/2021 14:43

Serbët e Bosnjes nuk do të shkëputen, dhe as nuk do të ketë luftë për Bosnjë-Hercegovinën. Megjithatë BE-ja duhet më në fund të marrë frenat në dorë për politikën ndaj Ballkanit Perëndimor, shkruan per DW analisti Norbert Mappes-Niediek. Ai flet për një “matje forcash në Bosnje”, ku personi më i fortë, „pra figura kyç", qendron sa të mundet në fund të një gare të tillë. Presdienti i Rusisë Vladimir Putin vetëm mund të fitojë prej zvarritjeve për Bosnjen: Ai jo vetëm që mund ta sorollasë BE-në në Ballkan, por edhe mund ta dobësojë direkt atë. Ndryshe nga rasti i Ukrainës për shkak të Bosnjes atij nuk i duhet të druhet prej masave ndëshkuese si sanksionet, por vetëm, ashtu në rastin e Bjellorusisë, ai mund të pësojë një humbje prestigji. Ndërsa figura tjetër kyç në anën tjetër, presidenti Joe Biden, nuk ka ndonjë piketë, thote Mappes-Niediek. SHBA-ja përqendrohet tek Kina e tani nga halli edhe tek Ukraina. Pas turpit në Afganistan vështirë ta besojë ndokush që SHBA-ja të angazhojë potencialin e vet në rajone të tjera botës. Sipas ekspertit, gjashtë muaj ka tani kohë Perëndimi, që të mbledhë veten dhe të krijojë një kundërpeshë të fuqishme. Por vështirë që rimbledhja e forcave të arrijë deri në Uashington, ndersa BE-ja duhet të rimëkëmbet. Në aspektin ligjor pozicioni i serbëve të Bosnjes është i pabazë, thekson ai: „Miratimi" për institucionet e përbashkëta të Bosnjes, prej nga ato duan tani „të tërhiqen", nuk është një firmë e hedhur në një marrëveshje që mund të anulohet. Ai më shumë rezulton nga normat e detyrueshme kushtetuese. Nëse normat shkelen, duhet të ketë sanksione e instrumentat për këtë janë mëse të mjaftueshme. Ato mund të nisin që me tërheqjen e Bankës Europiane të Investimeve deri tek përjashtimi i bankave serbo-boshnjake nga qarkullimi monetar ndërkombëtar.

Top Channel/Temperaturat e larta “shkatërrojnë” luleshtrydhet. Fermerët francezë në situatë kaotike
22/05 21:05
Top Channel/ Në Mariupol njerëzit në “luftë” për mbijetesë. Rusët premtojnë rindërtimin
22/05 20:39
Top Channel/ Meshë në mes të bombardimeve, në Ukrainë luten për paqe
22/05 19:31
Top News- Angli, u arrestua në ‘shtëpi bari’/ Lihet në burg, i riu- Duhet të shlyej borxhin
22/05 16:18
Top News- Ukraina, asnjë centimetër tokë Rusisë/Kërkesa e presidentit të Polonisë në Kiev
22/05 16:15
Top News- Zelensky fortifikon kufirin!/Ukraina përgatitet për sulm nga Bjellorusia
22/05 13:27
Top Channel/ Lija e majmumëve.Presidenti Biden: Të gjithë duhet të shqetësohen
22/05 12:20
Top Channel/UNESCO/ Fillojnë bisedimet Greqi-Britani për rikthimin e skulpturave të Partenonit
22/05 12:08
Top Channel/ Rusia pozicionon tanket ‘terminator; në Luhansk, gati për sulmin e radhës
22/05 11:43
Top News- Misioni që Putin i vuri vetes si president/Dështimi i kreut rus dhe fuqizimi i NATO!
22/05 11:41
Top News- Biden alarm për linë e majmunëve/Çdo vend duhet të jetë i shqetësuar për virusin!
22/05 11:40
Top Channel/ Biden mesazh nga Korea e Jugut për Kim Jog Un: Përshëndetje, pikë!
22/05 11:21
Top Channel/ Albanese, udhëheqësi i ri i Australisë: Prioritet i imi do të jetë…
22/05 11:07
Top News- E konfirmon Oliver Stone.‘Putin vuan nga kanceri, si e ka ‘çmendur’ sëmundja!’
22/05 10:46
Top Channel/ Mijëra marshojnë në heshtje për të zhdukurit e diktaturës në Uruguai
21/05 22:45
Top Channel/ Rusia publikon pamjet e ushtarëve të fundit të dorëzuar në metalurgjikun e Mariupol
21/05 22:44
Top Channel/ Kopshtet urbane të Rios prodhojnë ushqim të shëndetshëm për të varfrit
21/05 22:43
Top News- Zelensky refuzon atë që pranoi Rama/Kundër planit të ri të Macron për integrimit në BE
21/05 21:47
Top News- Ç’po ndodh në ambasadat ruse në Evropë/Lavrov-Po tentojnë t’i kthejnë diplomatët në spiunë
21/05 21:08
Top News- Streha e Biden në rast lufte bërthamore/‘Mali i Korbit’, aty ku fshihet Pentagoni i nëndheshëm
21/05 21:07