Top Channel/ Ligji i ri i propozuar në Irlandë ndez debat! Kritikët: Efekt shkatërrues…
17/06/2024 21:22

Një ligj i ri i propozuar në Irlandë për “gjuhën e urrejtjes” është kthyer në një debat të ashpër mes qytetarëve, aktivistëve e politikanëve, shkruan Al Jaseera. Ligji ka tërhequr opinione të forta si nga kritikët ashtu dhe mbështetësit, madje është përmendur dhe nga manjati i teknologjisë Elon Musk që është përfshirë në disa beteja ligjore me qeveritë e Brazilit e Australisë, të cilat kërkojnë që rrjetet s tij të reduktojnë përmbajtjet e cilësuara si ‘dezinformim’, material i dhunshëm apo shprehje raciste. Kritikat thonë se përkufizimi në ligj i shprehjeve të urrejtjes është shumë sipërfaqësor dhe kjo sjell hapësira abuzimi për mbrojtje apo njëanshmëri ndaj grupeve të ndryshme. Ndërkohë shifrat e policisë në vend kanë regjistruar 651 “krime urrejtjeje” të kryera në 2023 – në një rritje prej 12 përqind nga një vit më parë. Ligji i ri raportohet se është në përmirësim i ligjit të 1989 për “nxitje të urrejtjes”, për çështje si shprehjet gjinore, ndaj njerëzve me paaftësi, apo për etninë e tyre. Aktualisht BE nuk i kërkon shteteve anëtare legjislacion kundër krimeve të urrejtjes por ato duhet të përshtaten me disa parime të BE në lidhje me diskriminimin dhe promovimin e barazisë.

Top News/ “Digjet” Portugalia, njerëzit në kërkim të ujit për t’i shpëtuar të nxehtit
23/07 08:30
Top News/ Palestinezët në mëshirë të fatit….të frikësuar nga operacionet e ushtrisë izraelite
23/07 08:00
Top Channel/ Shërbimi Sekret e pranon: Dështuam në atentatin ndaj Donald Trump! Nuk përsëritet!
22/07 23:35
Top News/Demokratët nën ethet e kandidatit pasues pas tërheqjes së Biden, Pelosi nominon emrin e ri
22/07 22:56
Top News/ “Shërbimi sekret dështoi”/ Atentati ndaj Trump, autoritetet pranojë fajin
22/07 22:00
Top News/ SHBA në krah të drejtësisë/ 8 vite nga reforma, amerikanët vlerësojnë rezultatet
22/07 21:15
Top Channel/ “Nga gafat te lidhja jashtëmartesore”, Daily Mail: Kamala Harris fjalime pa kuptim
22/07 21:08
Top Channel/ Rrezik për front të ri lufte! Raketat e Huthit në Tel Aviv, përgjigjet ashpër Izraeli
22/07 20:59
Top Channel/ Kamala Harris mban fjalimin e parë/Vlerëson Biden, por nuk komenton garën presidenciale
22/07 19:38
Top Channel/ Masakër në një azil në Kroaci, autori qëllon me armë të moshuarit, 6 viktima
22/07 18:02
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top Channel/ Harris nuk humbet kohë, nis fushatën për mbledhje fondesh: Dhuroni nga 20$-500$…
22/07 14:42
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40
Top Channel/ U përfolën si kandidatë për President,guvernatorët tërhiqen nga gara: Mbështesim Harris
22/07 14:40
Top News/ Kosova, ‘në zemrën’ e Bidenit / Angazhim i tij ndër vite, nga Senati në Shtëpinë e Bardhë
22/07 14:40
Top News/ ‘Anatomia’ e një rënieje…Biden dorëzon stafetën, presidenti me një mandat
22/07 14:39
Top Channel/ Mbledhja urgjente dhe presioni i deputetëve! Si mori Biden vendimin për t’u tërhequr
22/07 14:38
Top Channel/ Kamala Harris mund të jetë gruaja e parë me ngjyrë që do të udhëheqë një parti të madhe
22/07 14:35