Top Channel/ Lehtësohen kreditë për bizneset, kushte më të lehta në kredidhënie për shkak të…
23/01/2022 20:09

Përmirësimi i aktivitetit ekonomik të bizneseve ka bërë që bankat të lehtësojnë kushtet e kreditimit për sipërmarrjen. Sipas vrojtimit të Bankës së Shqipërisë sistemi bankar gjatë tremujorit të fundit të vitit 2021 perceptoi rrezik më të ulët lidhur me situatën ekonomike në vend dhe gjendjen financiare të bizneseve duke lehtësuar standardet e huadhënies si për bizneset e vogla e të mesme, ashtu edhe për biznesin e madh. Kushtet e kreditimit u lehtësuan kryesisht për kreditë e dhënave për mbulimin e nevojave për likuiditet. Megjithatë, bankat pritet që të lehtësojnë më tej kushtet e huadhënies edhe në tremujorin e parë të këtij viti, duke përfshirë edhe kreditë për qëllime investimeve që një tremujor më parë mbeten të pandryshuara. Ndërkohë, kërkesa për kredi vijoi të mbetet e lartë këtë periudhë nxitur kryesisht nga segmenti i sipërmarrjeve të mëdha dhe nga kredia për financime investimi që prej tre tremujorësh radhazi kanë njohur rritje të konsiderueshme.

Top Channel/ Përurohet teatri në natyrë për fëmijët te Liqeni
26/05 22:54
TopNews-Vendimi më ekstrem i gjyqtares së Durrësit/Braktis sallën e zhgënjyer për shkarkimin nga KPA
26/05 22:19
Top Channel/ Arkitekti i stadiumit Marco Casamonti, krenar për Arenën Kombëtare
26/05 20:41
Top Channel/ Finalja solli 140 milionë euro, përfitimet ekonomike të ndeshjes së “Conference League”
26/05 20:38
Top Channel/ Tirana merr kupën, festa e ekipit të kryeqytetit
26/05 20:31
Edicioni Informativ / Ngjarjet kryesore nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
26/05 20:30
Top Channel/ Feston “Tirona” kampion, festa e ekipit të kryeqytetit për titullin e 26
26/05 20:11
Top News – Dubai, aty ku shqiptarët urdhërojnë vrasje/Prej andej drejtojnë edhe trafikun e drogës
26/05 19:41
Top News – 72 orët e vështira të ushtrisë shqiptare, çfarë ndodhi në Bizë me stërvitjen e NATO
26/05 19:13
Top Channel/Përurohet teatri për fëmijët te Liqeni, Veliaj me homologun e Parmës: Punë e rëndësishme
26/05 18:00
Top News-Gjykata fiton me firmën e ministrit/Çfarë dosjesh ‘rrëzohen’ për administratën publike
26/05 17:46
Top Channel/ Polici që vrau kolegun! Gjykata lë në burg 25-vjeçarin
26/05 17:20
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top News – ‘Promocion fantastik për Shqipërinë’/Reagimet pas eurombrëmjes së Conference League
26/05 16:49
Top Channel/ U arrestuan 68 tifozë. Italianë, holandezë dhe kroatë të përfshirë në akte dhune
26/05 16:39
Top News- Balla i përgjigjet Alibeajt: Fshihet pas një letre, po diskutojmë me grupet e tjera
26/05 16:34
Top News-Presidenti, PD e Alibeajt merr vendim!/Kryesia re pas zgjedhjeve në PD, takimet e Berishës
26/05 16:32
Top Channel/ Kimikatet ndotin Drinin!
26/05 15:35
Top Channel/ Spitali i ri infektiv, kryeministri inspekton ecurinë e rehabilitimit të plotë
26/05 15:28
Top Channel/ Riaktivizohet koncesioni! Balluku: Ka vendim gjykate për rrugën Thumanë-Kashar
26/05 15:25