Top Channel/ Lavrov: Rusia nuk pranon kërkesa për operacione ushtarake në territorin e saj
18/01/2022 23:28

Në një konferencë shtypi me homologen e tij gjermane në Moskë, ministri jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pranon kërkesa për operacione ushtarake në territorin e rus. Muajin që kaloi Moska bëri disa kërkesa ndaj NATO-s dhe SHBA, për reduktimin e influencës së tyre në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik. Kërkesat janë në qendër të negocjatave mes Rusisë dhe përfaqësuesve të SHBA, NATO, dhe OSCE pas shqetësimeve për një plan të mundshëm pushtimi te Ukrainës nga rusia. Moska refuzoi të ulet në bisedime të reja për Ukrainën në rast se Perëndimi nuk i përgjigjet kërkesave. Sipas raportimeve mijëra trupa ruse janë vendosur pranë kufirit me Ukrainën ndërsa Perëndimi akuzon Moskën se po përgatit një sulm. Rusia refuzon pretendimet por insiston në kërkesat e saj, veçanërisht në ndalimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO. Minsitri i jashtëm rus Lavrov tha se nuk do të ketë negocjata të tjera nëse Perëndimi nuk jep përgjigje konkrete. "Ne tani presim përgjigje për propozimet, siç na ishte premtuar, në mënyrë që të vijojmë me negocjatat”, tha ai në konferencën me ministren gjermane Annalena Berbock. "Le të shpresojmë se bisedimet do të vijojnë," shtoi Lavrov.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05