Top Channel/ Lamtumirë Navalny! Mijëra vetë në ceremoninë e armikut të Putin. Prindërit të pikëlluar
01/03/2024 23:23

Nën masa të rrepta sigurie u përcoll për në banesën e fundit politikani i opozitës ruse, Alexei Navalny, i cili vdiq në rrethana ende paqarta dy javë më parë në një burg në Arktik. Mijëra rusë i dhanë lamtumirën e fundit në Moskë, kritikut të njohur të Kremlinit duke brohoritur emrin e tij dhe duke u betuar se nuk do t’i falin kurrë autoritetet për vdekjen e tij. Funerali pasoi një betejë të aleatëve të zotit Navalny me autoritetet e Kremlinit për të marrë trupin dhe organizuar ceremoninë e varrimit të kritikut më të ashpër Vladimir Putin. Në ceremoninë e varrimit ishin prindërit e tij Anatoliy and Lyudmila, të pikëlluar, ndërsa munguan dy fëmjët dhe bashkëshortja e tij Yulia Navalnaya, të cilët ndodhen jashtë Rusisë. “Nuk di si të jetoj pa ty, por do të bëj të pamundurën të të bëj të lumtur dhe krenar. Nuk e di nëse do ia dal, por do të përpiqem”, shkroi Yulia në rrjetet sociale pas varrimit. Ceremonia u ndoq gjithashtu nga më shumë se një çerek milioni njerëz përmes kanalit në Youtube të zotit Navalny, i cili është i bllokuar në Rusi. Pas ceremonisë në kishë shpërthyen thirrjet “Rusia do të jetë e lirë”, “Rusia pa Putnin” dhe “Putini është një vrasës”, kjo pasi mbështetësit e Navalny thonë se ai është vrarë nga autoritetet, por Kremlini mohon të ketë dorë në vdekjen e tij. Diplomatë të huaj, përfshirë ambasadorët e Shteteve të Bashkuara dhe Francës në Rusi, morën pjesë në funeralin e politikanit Navalny, pavarësisht se Kremlini e konsideroi ceremoninë organizim të paligjshëm. Qindra rusë janë arrestuar vetëm pse kanë dërguar lule nëpër qytet për ta përkujtuar kritikun më të ashpër të Vladimir Putin. Pamjet: AFP

Top News/ NATO ceremoni për Shqipërinë, Bruksel, Peleshi: Mbetemi të palëkundur
13/04 16:31
Top News/Shtatë të vdekur dhe një foshnjë e plagosur/ Sulm me thikë në një qëndër tregtare në Sydney
13/04 15:53
Top Channel/ Katastrofat natyrore “dërrmuan” Kinën: 3.3 miliardë dëme vetëm deri tani këtë vit!
13/04 14:54
Top Channel/ Japonia, në alarm për mbiemrat: Në 500 vjet, do të jenë të gjithë “Sato”!
13/04 14:53
Top Channel/ “Ti je si deklarohesh”: Parlamenti gjerman OK ligjit për gjininë, lehtëson aplikimet!
13/04 12:46
Top Channel/ Ligji i “spiunëve”, Kongresi amerikan i jep dritën jeshile: përgjon shtetasit e huaj!
13/04 12:46
Top Channel/ “Masakër” në Australi: 5 të vdekur nga sulmi me thikë, qëllohet për vdekje autori!
13/04 12:45
Top Channel/ Fillon sulmi ndaj Izraelit? Hezbollahu nis raketa, SHBA paralajmëron Iranin!
13/04 12:44
Top News/ SHBA sanksione Hamasit/ Amerikanët thirrje aleatëve të shënjestrojnë grupin militant
12/04 22:39
Top Channel/ Ndërron jetë stilisti i njohur italian, Roberto Cavalli! La pas 6 fëmijë, më i vogli 1 vjeç
12/04 22:34
Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04 21:04
Top Channel/ Biden-Trump, anketa, amerikanët mendojnë se kandidatët kanë bërë më shumë dëm sesa mirë
12/04 20:00
Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04 19:31
Top Channel/ Rrëzohet çatia në Itali, humb jetën në punë punëtori 36-vjeçar shqiptar
12/04 17:48
Top Channel/ Posteri që alarmoi Gjermaninë, ISIS mund të sulmojë stadiumet e Euro 2024
12/04 16:36
Top News/ Evropa, gati të njohë Palestinën / Spanja kryeson, bën fushatë për mbështetje
12/04 16:19
Top News/I luten zotit t’i japë fund përmbytjeve/Priftërinjtë rusë, me avion mbi lumenjtë e Siberisë
12/04 15:39
Top News/ ‘Magura’, droni detar që tmerroi Putinin / Mban 320 kg eksploziv, ‘asi’ në dorën e Kievit
12/04 15:33
Top Channel/ Dialogu, gazeta zvicreane: Vucici po blen kohë- pret zgjedhjet në SHBA!
12/04 15:19
Top Channel/ “Koha për luftë”, SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Jugut tregojnë “muskujt” në Paqësor!
12/04 15:06