Top Channel/ Kushtetuesja pezullon Teatrin e ri/Gjykata rrëzon kërkesën kundër vendimit për shembjen
02/07/2021 19:49

Nëse Bashkia e Tiranës do ndërtonte teatrin e ri me koncesion tani do ishte në problem, pasi Ggjykata Kushtetuese e cilësoi antikushtetues ligjin e posaçëm për koncesionin. Por para një viti, qeveria ishte tërhequr nga projekti i parë për ndërtimin me koncesion të teatrit për ta ndërtuar me fonde shtetërore dhe me tender. Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të gjitha palët e përfshira në konfliktin për teatrin thanë që fituam. Po cili është vendimi. Presidenti Ilir Meta kishte paditur në Gjykatën Kushtetuese ligjin e posaçëm për ndërtimin me koncesion të teatrit të ri kombëtar. Padia është bërë në korrik të vitit 2019, ndërsa ligji ishte miratuar nga kuvendi disa muaj më parë. Gjykata Kushtetuese pas plotësimit të saj me anëtarë, realizoi seancat dëgjimore me palët në konfliktin që kulmoi me shembjen e teatrit. Gjykata shpalli vendimin duke bërë pranimin pjesërisht të kërkesës të presidentit dhe shfuqizimin e ligjit nr. 37/2018 “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për vlerësimin, negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt “Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”, si i papajtueshëm me Kushtetutën. Si dhe shfuqizimin e vendimit nr. 377 të qeverise “Për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë, të “Teatrit Kombëtar”, si i papajtueshëm me Kushtetutën. Por gjykata kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Presidentit për shfuqizimin e vendimit të Këshillit Bashkiak Tiranë “Për miratimin e shembjes së godinës të “Teatrit Kombëtar”. Pas këtij vendimi reagoi menjëherë kryetari i PD, Lulzim Basha duke kërkuar që të veprojë SPAK pas vendimit të gjykatës kushtetuese. Ka reaguar edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës i cili thënë se Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë Bashkisë së Tiranës, lë në fuqi vendimin për prishjen e Teatrit Kombëtar dhe se tani do te ecim përpara e te ndërtojmë shtëpinë me te madhe e moderne te Teatrit ne Ballkan, boll humbëm kohe me histeri, si me çdo projekt te madh!

Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02
Top News – Përplasje e fortë mes Suzuki-t dhe Golf-it/ Fuoristrada përfundon në parcelën anës rrugës
24/09 12:00
Top News-Ndërron jetë “Piktori i Popullit”/ Shuhet Sali Shijaku, artisti i 92 veprave të rëndësishme
24/09 11:50
Top News- Shoferi përplas këmbësoren dhe largohet/ Humb jetën 50-vjeçarja, autori në kërkim
24/09 11:39
Top Channel/ Kultivonin bimë narkotike në tokat e tyre, arrestohen dy vëllezërit në Mallakastër
24/09 10:16
Top Channel/ Makinat përplasen “kokë më kokë” në aksin Lezhë-Milot, tre të plagosur
23/09 22:32
Top News-Përplasen dy makina në Lezhë, 3 të lënduar, një rëndë
23/09 22:20
Top News- Familjarisht të ‘angazhuar’ për trafik droge/Zbulohet rrjeti i shqiptarëve të kokainës!
23/09 21:28