Top Channel/ Kryeministri spanjoll kërkon që falja e liderëve katalanas të hapë një ‘epokë të re’
22/06/2021 21:22

Me faljen e nëntë liderëve separatistë të Katalonjës për tentativën e dështuar të pavaresisë 2017, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se kërkon t’i japë fund përçarjeve, për të nisur një epokë të re me qeverinë pro-pavarësi të rajonit të pasur verilindor të vendit. Sanchez njoftoi sot faljet në një fjalim televiziv pasi u tha një grupi të shoqërisë civile në Barcelonë se kabineti i tij qeveritar i ka pranuar. “Ky është vendimi më i mirë për Katalonjan dhe për Spanjën. Ne shpresojmë që të hapet një epokë e re dialogu për ndërtimin e urave të reja të bashkëpunimit”, tha Sanchez. Liderët separatistë janë ende të ndaluar të marrin poste publike, por pritet të lirohen nga burgu pas publikimit të faljeve në fletoren zyrtare të qeverisë. Partitë opozitare kanë thënë se do të sfidojnë faljet në gjyaktë, teksa sondezhat thonë se dhe shumica e qytetarëve të Katalonjës i kanë kundërshtuar. Gjykata e lartë e Spanjës dënoi liderët me burgim në 2019 për shkëputje të jashtëligjshme nga shteti dhe shkelje të tjera, me dënime nga nëntë deri në 13 vjet burg.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57