Top Channel/ Kryeministri britanik në SHBA. Sunak do takohet me Biden për rrezikun e teknologjisë
07/06/2023 18:32

Kryeministri britanik Rishi Sunak ndodhet në Uashington. Ai do të takohet me Presidentin Joe Biden të enjten në Shtëpinë e Bardhë ku pritet të diskutojnë për disa tema, mes të cilave ajo e Inteligjencës Artificiale por dhe luftës në Ukrainë. Rishi Sunak gjatë këtij takimi do të lobojë që dhe Britania të marrë një rol dominues në rregullimin e inteligjencës artificiale, pas paralajmërimeve të ekspertëve për rreziqet ekzistenciale të teknologjisë. Sipas mediave të huaja, Sunak dëshiron që në Londër të vendoset një ekip rregullator që të kontrollojë rreziqet që mund të shkaktohen nga Inteligjenca artificiale. Kërkesë kjo që kryeministri britanik do e paraqesë dhe gjatë takimit të G7 që do të zhvillohet në ditët në vijim. Por krahas rreziqeve të teknologjisë, Sunak do të flasë me Biden dhe për luftë në Ukrainë. Dy liderët pritet që të rrisin akoma më shumë mbështetjen ndaj forcave ushtarake ukrainase pas hedhjes në erë të digës së hidrocentralit në Kakhovka. Para se të nisje drejt SHBA, Sunak e cilësoi sulmin ndaj digës si të qëllimshëm dhe më të madhin ndaj infrastrukturës civile deri më tani. Pamjet: AFP

Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20
Top News – Mijëra armenë mbeten të pastrehë, nis shpërndarja e ndihmave në Nagorno-Karabak
23/09 22:16
Top Channel/ Konflikti Armeni-Azerbajxhan, tërhiqen luftëtarët armen
23/09 22:00
Top Channel/ Mes flakëve për të shpëtuar kuajt, dy të vdekur nga zjarret në Itali: Digjet kampusi!
23/09 19:23
Top Channel/ Poloni-Ukrainë, ashpërsohet retorika. Kryeministri polak paralajmëron Zelenskyn
23/09 18:46
Top Channel/ SHBA, raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë: Moska në panik!
23/09 17:02
Top News – ‘Sekret-ruajtësi’ i mafias bie në koma / Matteo Messina Denaro drejt ‘fundit’
23/09 16:20
Top News – Vriten nëntë komandantë rusë / Storm shadow bën ‘kërdinë’, momenti i sulmit në Krime
23/09 16:17
Top News – Shpërthen ‘sfida e deodorantëve’ / Në Gjermani lëshohet alarmi, po vdesin adoleshentë
23/09 16:13
Top News – Tentoi të kthehej në Rusi / Norvegjia arreston ish komandantin e Wagner
23/09 15:51
Top News – Shembet autostrada, ‘gëlltit’ makina / Tragjedi në mes të natës në Suedi, 3 të lënduar
23/09 15:49
Top News – ‘Mesdheu, jo më det i vdekjes’ / Papa kërkon ‘aksion’ evropian për emigrantët
23/09 15:37
Top Channel/ Kryebashkiak i AfD-së pranë kampit të përqëndrimit, trondit Gjermania!
23/09 15:12
Top News – Arrestohet shqiptari në Greqi/Dhunonte gruan se nuk lindi djalë
23/09 14:36
Top Channel/ “Emigrantët nuk vijnë për të pushtuar”, papa thirrje Europës: “Më tolerantë”!
23/09 13:51
Top News – Covidi i gjatë dëmton organet / Studimi i ri zbulon simptoma të reja
23/09 12:58
Top News – Në krevat për 800 orë, 34 ditë…/ Malazezët thyejnë rekordet në Olimpiadën e dembelizmit
23/09 12:56
Top Channel/ Nuk kemi shpëtuar, studimi i ri: Covidi i gjatë, anomali tek organet kryesore!
23/09 12:13
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufi: Shumë emigrantë ilegalë!
23/09 12:12