Top Channel/ Kroacia në ‘këmbë’, alarm për bombë në disa vende
05/12/2022 18:38

Një seri kërcënimesh anonime me bombë alarmuan kroacinë të hënën. Disa stacione policie, qendra tregtare dhe gjykata -- duke përfshirë edhe atë supreme e cila po mbante një takim me një delegacion nga Ukraina -- u evakuuan me shpejtësi. Policia tha se mori disa raporte për bomba që ishin vendosur në disa lokacione të ndryshme në të gjithë vendin. Media kroate raportojnë se nga kontrollet e policisë deri më tani nuk kanë gjetur asnjë pajisje shpërthyese. Radovan Dobronic, Presidenti i Gjykatës së Lartë kroate, i tha televizionit shtetëror HRT se një oficer sigurie e informoi atë për kërcënimin me bombë teksa po takohej me një delegacion nga gjykata supreme e Ukrainës, duke shtuar se atij i dukej se kërcënimi ishte i lidhur me takimin në fjalë. Kërcënimet anonime, vijnë mes një debati brenda udhëheqjes kroate nëse Bashkimi Evropian dhe vendi anëtar i NATO-s duhet t'i bashkohen një nisme perëndimore për të filluar trajnimin e ushtarëve ukrainas kundër forcave pushtuese ruse. Qeveria e Kroacisë është kryesisht në favor të fillimit të trajnimit, ndërsa presidenti Zoran Milanovic është kundër tij, duke thënë se kjo do të nënkuptonte përfshirjen e drejtpërdrejtë të Kroacisë në luftë. Kërcënimet anonime për bomba erdhën vetëm disa ditë pasi ambasadat dhe konsullatat e Ukrainës në gjashtë vende evropiane, përfshirë Kroacinë, kishin marrë pako me sy kafshësh. Nuk ka ende raporte se kush i ka dërguar këto pako dhe për çfarë qëllimi. Pamjet: AFP

Top Channel/Apple, Google dhe Amazon në krizë, Metavers u rrit në bursë me 100 miliard
03/02 22:26
Top Channel/ Moti ekstrem në SHBA, temperaturat do zbresin deri në minus 50 gradë
03/02 20:08
Top Channel/ Balona kineze mbi SHBA/ Dyshohet për spiunazh. Kërkohet që të mos rrëzohet
03/02 19:58
Top News – Balonë spiune mbi SHBA/ Pekini e pranon, por mohon akuzat e Uashingtonit
03/02 19:21
Top News – ‘Lërini të tjerët, dëboni shqiptarët’/ Urdhri sekret i qeverisë britanike për autoritetet
03/02 18:15
Top News – NYT zbulon detaje, McGonigal komunikoi zyrtarisht me Ramën
03/02 17:41
Top News – Sirenat e sulmeve ajrore jehojnë në Kiev / Samiti BE-Ukrainë, pak shanse për anëtarësim
03/02 15:37
Top News – Putin drejt humbjes së madhe në prill/ Çfarë do të ndodhë pas nisjes së ofensivës ruse!
03/02 15:37
Top News – Rusia sulmon vendin europian!/ Lavrov sinjalizon pushtimin e Moldavisë
03/02 15:34
Top Channel/ “Hello Hong Kong”: 500 mijë bileta avioni falas për të joshur turistët!
03/02 15:18
Top Channel/ McGonigal, ligjvënësit letër FBI-së për hetimin: Do të verifikohet byroja!
03/02 15:08
Top Channel/ Escobar: “E pranon ose jo Kurti, Asociacioni duhet të formohet”!
03/02 15:05
Top Channel/ BE e prerë: “Formoni Asociacionin”, nuk komenton kushtet e Kurtit!
03/02 14:22
Top News – Më mirë bëj vaksina se të shkoj në Mars / Bill Gates thumbon ‘kolegët’: Harxhim parash
03/02 14:04
Top News – 17 vite në kërkim, punonte në piceri/Mafiozi i arratisur kapet në Francë, e zbuloi një…
03/02 13:56
Top Channel/ “Kosova, Jeruzalemi i Serbisë”, Vucic akuzohet për “tradhëti”: “S`kam firmosur ende”…
03/02 13:26
Top News – McGonigal në Kongresin Amerikan!/ Pse republikanët kërkojnë ‘kokën’ e zyrtarit të FBI
03/02 13:21
Top News – Vrau bariun shqiptar në 2014/ Gjykata italiane ul dënimin për autorin
03/02 13:14
Top Channel/ Sot në Kiev, samiti BE-Ukrainë: Bisedime në territorin e luftës!
03/02 12:25
Top Channel/ Fundi i një epoke, Boeing 747 mbyll flututurimet 54 vjet pas ngritjes së parë në ajër!
03/02 12:23