Top Channel/ Krichbaum: Nuk do të bashkëpunojmë me PD-në nëse i kthehet të djeshmes
19/05/2022 22:20

Deputeti kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum, folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian e bëri të qartë se ata nuk do të bashkëpunojnë me PD nëse i kthehet të djeshmes, duke iu referuar ish kryeministrit Sali Berisha. “për ne dhe për mua personalisht, do të vazhdoj të punoj dhe ta mbështes PD-në vetëm nëse jepet një sinjal largpamës në përzgjedhjen e kryetarit, tha ai për DË, Nëse nuk do të jetë kështu, por do të ketë kthim në të djeshmen, në mos të pardjeshmen, atëherë kjo nuk mund të gjejë mbështetjen time personale”. Deputeti shkoi më tej duke thënë se në një rast të tillë, do të angazhohej që të pezulloheshin procedurat për anëtarësim në nivel të Partisë Popullore Evropiane. I pytur më konkretisht për Sali Berishën, ai tha se partia duhet të marrë një vendim të mençur dhe të marrë parasysh efektin në planin ndërkombëtar, nëse në të vërtetë ndjek pretendimin se dëshiron të bashkëpunojë në nivel ndërkombëtar tha ai. Krichbaum tha se PD bën mirë ti dëgjojë amerikanët në thirrjet e tyre të vazhdueshme mbi këtë cështje.

Top News- NATO zgjerohet në Madrid! / Aleanca në gatishmëri për përballje me Rusinë
29/06 21:00
Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06 19:36
Top Channel/ NATO me strategji të re: Do mbrojmë çdo pëlllëmbë të territorit tonë
29/06 18:56
Top News- Kurti i ‘tregon dhëmbët’ Serbisë/Sërish reciprocitet në kufi, a priten tensione!
29/06 18:40
Top Channel/ Babai po mbyste foshnjën në Athinë, shqiptarët ndërhyjnë dhe e shpëtojnë
29/06 18:40
Top News- Si i bëri Erdogan presion NATO/Çfarë fitoi Turqia pas heqjes së vetos!
29/06 17:10
Top News-Rusia do të sulmojë një vend të NATO!/Zelenski tregon kush e ka radhën pas Ukrainës
29/06 17:08
Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06 17:05
Top News-1 milionë trupa më shumë, NATO-izohet Evropa/Biden: Vladimir Putin po merr atë që nuk donte
29/06 16:10
Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42