Top Channel/ Kosovë, Kurti tregon si do të bëhet konfiskimi i pasurive
14/04/2021 18:19

“Epoka kur dominonte motoja –rroga e vogël, fitimi i madh”, do të marrë fund sipas Albin Kurtit. Kryeministri i Kosovës shpjegoi përmes Facebookut se ligji për konfiskimin e pasurive të pajustifikuara ka për të qenë një sukses, e do ti hapë rrugën krijimit të një agjensie të re e të pavarur që do të mundesoje implementimin e tij. Shefi i ekzekutivit kujtoi sesi në zgjedhjet e 14 shkurtit kishte premtuar se do të luftojë korrupsionin dhe krimin e do të konfiskojnë pasurite e siguruara mënyrë të paligjshme. Me kete levizje, tregon se ka në plan t`i mbajë zotimet e marra. “ Drafti që miratuam është hapi i parë drejt ligjit të ri për konfiskimin e pasurisë së paligjshme e të pajustifikuar, ndaj dhe dua t`ju informoj rreth përmbajtjes së tij duke nisur nga përkufizimi i pasurisë së paligjshme. Në kuptimin e ngushtë, e tillë është është pasuria e vendosur në rrugë joligjore, por në një përkufizim më të gjerë, pasuri e paligjshme është çdo pasuri e cila nuk arsyetohet. Shembull i qartë i kësaj, është pasuria e zotëruar nga person që nuk përkon me nivelin e të ardhurave të tij të rregullta mujore dhe veprimeve tjera të ligjshme”, ka shkruar ai. Sipas kryeministrit të Kosovës, vetëm në gjashtë vitet e fundit sekuestrimet kapin vlerën e 180 milionë euro, ndërsa konfiskimet 3.5 milionë euro. “Vendi ynë është i vogël dhe i varfër por qytetarët tanë janë të ndershëm e të përgjegjshëm dhe duan një shtet të drejtë dhe të barabartë”, deklaroi Kurti.

Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41
Top Channel/ U lirua nga Haga për të takuar të atin e sëmurë, Kadri Veseli pritet me brohorima!
04/05 15:26
Top News – Liri e përkohshme për Kadri Veselin/ Ndodhet në Kosovë, pasi ka babain e sëmurë
02/05 22:32
Top News – Osmani uron Pashket/ ’Festa si kjo, manifetsojnë vlerat njerëzore’
02/05 15:05