Top Channel/ Koronavirusi “prek dhe vampirët”, Kështjella e Drakulës bëhet qendër vaksinimi
09/05/2021 11:49

Kështjella Bran në Rumani, e njohur ndryshe si kështjella e Drakulës, është kthyer në një qendër vaksinimi anti-covid 19 për udhëtarët, duke bashkuar kështu në një atraksiononin turistik dhe nevojat praktike, sic po ndodh edhe në pjesë të tjera të botes. Përfaqësuesi i kështjellës rumune, e cila mori famë në mbarë sidomos prej romanit horror gotik të Bram Stoker, njoftoi se kush do të zgjedhë të vaksinohet atje, do të marrë një certifikatë imunizimi të Kështjellës Bran, e do të përfitojë hyrjen falas në sallën e instrumenteve mesjetare të torturës. E përditëshmja rumune Libertatea sqaroi se vaksina e përdorur për turistët e kështjellës, do të jetë ajo e prodhuar nga Pfizer dhe Biontech. Sipas gazetës, nuk do të ketë nevojë që vizitorët të rejgistrohen paraprakisht për vaksinim, por do ta marrin dozën aty për aty. Plani fillestar është që qendra të qëndrojë e hapur vetëm gjatë fundjavave për një muaj, por nuk përjashtohet mundësia që kjo periudhë të zgjatet deri në tre muaj.

Top News – Bllokim trafiku dhe dëshpërim / Kaos në kufijtë e Rusisë, të gjithë ikin nga lufta
24/09 18:27
Top News – Ishulli ‘bebe’ shfaqet në Paqësor / NASA: Nuk do të jetojë edhe shumë gjatë!
24/09 16:18
Top Channel/BE jep alarmin: “Putin s`po luan bllofin për armët bërthamore”!
24/09 16:11
Top News – NASA do të bombardojë asteroidin / Mbrojtja planetare, testi i madh të hënën
24/09 16:08
Top News – Shtohen blerjet e shtëpive në botën virtuale / Metavers, dimensioni i ri ku gjen gjithçka
24/09 15:50
Top Channel/Ukraina “dëbon” Iranin, Zelensky: Ushtria ruse po përdor kundër nesh dronë iranianë!
24/09 15:40
Top Channel/ Italia, sot heshtje zgjedhore-Thirrja e fundit: Mos votoni ekstremin e djathtë!
24/09 15:10
Top News – Kanye West ‘flet’ sërish me Zotin! Kurë për kancerin dhe ajër të pastër
24/09 14:38
Top News – ‘Zemra ime është me ju’ / Angelina Jolie viziton Pakistanin pas përmbytjeve
24/09 14:36
Top Channel/ Nju Jorku s`ka më vend për emigrantët: “Do i mbajmë në tenda”!
24/09 14:24
Top News – Votim nën tytat e armëve / Grupe të armatosura derë më derë, dy ditë referendum
24/09 13:59
Top News – 35 viktima në tetë ditë protesta /’Shpërthen’ zemërimi në Iran pas vdekjes së 22 vjeçares
24/09 13:58
Top News – Dentistja i jep mjekimin e gabuar! 4 -vjeçarja dëmshpërblehet me 95 milionë dollar
24/09 13:44
Top News – Micotaqis ka një mesazh për turqit / ’Ne nuk jemi armiku!’ Kryeministri grek në OKB
24/09 13:07
Top News – Populizmi po ringrihet në Evropë/ Kushtet perfekte…të gjithë sytë drejt Italisë
24/09 13:05
Top News – Stuhia ‘historike’ drejt Kanadasë/ Uragani Fiona, një javë shkatërrim pas tij
24/09 12:51
Top News – Putin nuk po luan ‘blofin’/ Kërcënimi me armë bërthamore, BE: Moment i vështirë
24/09 12:50
Top News – Gjermania kërkon partnerë të rinj/ Scholz hedh sytë nga Gjiri për krizën energjetike
24/09 12:34
Top News – Lufta bërthamore, kërcënim apo rrezik real/ A do të kalojë Putin nga fjalët te veprat?
24/09 12:32
Top News – Lufta bërthamore! SHBA e sigurt, Evropa jo/ Kush vendos për të shtypur ‘butonin e kuq’?
24/09 12:30