Top Channel/ Koreja e Veriut, “luftë” palltove të lëkurës: Zbret në rrugë “policia e modës”!
25/11/2021 16:47

Ka shumë gjëra që u ndalohen qytetarëve të një vendi komunist si Koreja e Veriut, dhe palltoja e lëkurës është më e fundit prej tyre. Arsyeja është sepse kjo lloj veshjeje është e parapelqyera e liderit Kim Jong-un, dhe duket konsideruar si ekskluzive e tij. Në vitin 2019, palltoja e lëkurës njihej si “Kim”, por me kalimin e kohës u bë e preferuara e elitës verikoreane, që ishte e etur të tregonte besnikërinë ndaj liderit suprem. Megjithatë,Kim Jong-un duket është irrituar nga ky lloj imitimi e tani ka urdhëruar të ashtëquajturën “polici e modës” të zbresë në rrugët e qyteteve të vendit dhe të kontrollojë këdo që guxon të mbajë një veshje të tillë. Kjo do të shihej si sfidë ndaj udhëheqësit dhe përpjekje për minimin e autoritetit të tij, tha një burim për Radio Azia e Lirë. I njëjti burim pohoi se “janë dhënë udhëzime që të mos vishen në publik palltot e lëkurës. Ato janë direktiva të Partisë të cilat askush nuk guxon t’i kundërshtojë”, shprehet ai.

Top Channel/Shokon kongresmeni amerikan, pozon me armë me familjen: “Babagjysh, na sill municione”!
06/12 15:52
Top Channel/Tmerron krijuesja e vaksinës: Do vijë një pandemi e re, më e tmerrshme!
06/12 15:51
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 15:51
Top Channel/Hidhet në miting mbi kandidatin francez, i ndrydh kyçin e dorës Zemmourit!
06/12 15:50
Top News- Shtëpia më e shtrenjtë ne botë/ Me vlerë 270 mln Euro, i takon pronarit të Newcastle
06/12 15:33
Top News – Kremlini, Ukraina dhe NATO… / Në qendër të bisedës mes Biden dhe Putin
06/12 15:32
Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12 15:29
Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12 15:28
Top News – Shqetësim për Papa Françeskun / Rrëzohet ndërsa ngjit shkallët e avionit
06/12 15:24
Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12 15:20
Top News-Ushtarë rusë, tanke e artileri/ Frikë në kufirin ukrainas, SHBA: Rusia sulmon brenda javësh
06/12 15:16
Top News – Zemërimi ‘zjen’ në Evropë / Protestuesit nëpër rrugë kundër rregullave të Covidit
06/12 15:00
Top News – Drogë në parlamentin britanik / Gjenden gjurmë kokainë në 11 zyra në Westminster
06/12 14:52
Top News – Tajvani ‘pushtohet’ nga bretkosat / Janë gjigande dhe shumë toksike, vullnetarët në punë
06/12 14:51
Top News – Shpenzime rekord në mbrojtje / BE shpenzoi 200 miliardë dollarë në 2020-ën
06/12 14:49
Top News – Plagoset rivali i Macron / Shpërthejnë përleshjet në takimin elektoral
06/12 14:47
Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12 14:44
Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43