Top Channel/ Kompensim për Suezin, Egjipti merr peng anijen “Ever Given”
14/04/2021 11:24

Egjipti ka sekuestruar anijen gjigande që bllokoi kanalin e Suezit muajin e kaluar dhe kërkon një kompensim prej 900 milionë dollarësh për dëmet e pësuara. Një gjykatë në qytetin Ismailia I dha dritën jeshile sekuestrimit të “Ever Given” , e cila paralizoi në 23 mars lëvizjen në kanalin e konsideruar si njëra prej rrugëve më të rëndësihme të tregtisë detare në botë, dhe e mbylli atë për pothuajse një javë. Kompania e sigurimeve e anijes, U.K. P&I Club, pohoi në një deklaratë të saj se pronarit të Ever Given, Shoei Kisen Kaisha Ltd. , I ka mbërritur një kërkesë dëmshpërblimi për 916 milionë dollarë. Pavarësisht se ky pretendim është në masë të madhe I pabazë, pronarët dhe kompania vetë kanë nisur negociatat me Egjiptin, dhe po pëergatiten të paraqesin një ofertë bujare, me shpresën se ajo nuk do të refuzohet. Por vendimi për ta sekuestruar anijen, ka qenë shumë zhgënjyes për pronarët e saj. Autoritetet egjiptjane kanë vendosur ta mbajnë anijen aty derisa të paguhet kompensimi, dhe gjatë kësaj kohe, anëtarët e ekuipazhit nuk do të lejohet të dalin nga anija.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00