Top Channel/ Kolumbia sterilizon 24 hipopotamët e baronit të drogës Pablo Escobar
16/10/2021 20:30

Shkencëtarë nga Kolumbia dhe SHBA kanë kryer sot procedurën e shumëpritur të sterilizimit të 24 nga rreth 80 hipopotamë që jetojnë ende në fermën e baronit të drogës Pablo Escobar. Kafshët ekzotike të krye-trafikantit ishin sjellë nga Afrika për zbavitjen e tij, por prej mungesës së predatorëve dhe flores se bollshme ato po shumoheshin në mënyrë të papërmbajtur. Para se të vritej nga policia në 1993, famëkeqi Escobar kishte blerë shumë kafshë ekzotike për kopshtet e tij, duke përfshirë flamingo, xhirafa, zebra e kangurë. Escobar fillimisht kishte marrë vetëm një çift hipopotamësh mashkull e femër. Por duke u lënë të lirë në parkun Hacienda Napoles numri i tyre arriti të kalojë 120, duke u kthyer një një specie shkatërrimtare për ekuilibrin natyror të vendit. Sterilizimi u krye me shigjeta injeksionesh GonaCon. Agjencia mjedosore kolumbiane shkruante në një deklaratë: "Kontraceptivi ka efekt si për meshkujt dhe femrat, dhe është më i lirë sesa sterilizimi kirurgjik.” “ Por vështirësohet nga fakti se ekspertët sugjerojnë tre doza.” Ekspertët thonë se hipopotamët e Escobar jnë grupi më i madh i species jashtë kontinentit afrikan, dhe përgjegjës për zhdukje të faumës e florës vendase. Pamjet: AFP

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22