Top Channel/ Kina kërcënon SHBA dhe Kanadanë: “Po bënë ndonjë lëvizje luftanijet tuaja, do reagojmë”
18/10/2021 15:42

Ushtria kineze reagoi ashpër ndaj kalimit të luftanijeve të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë në ngushticën e Tajvanit, një veprim ky për të cilin tha se kërcënon qartazi paqen dhe stabilitetin në rajon. “Forcat tona po vëzhgojnë cdo lëvizje të tyren dhe janë në gadishmëri të lartë të reagojnë në momentin më të parë. SHBA-ja dhe Kanadaja po provokojnë e po nxisin trazira”, thuhet në një deklaratë të saj. Amerika njoftoi më herët se dy luftanije, një e Shteteve të Bashkuara dhe një tjetër kanadeze lundruan përmes Ngushticës së Tajvanit nga fund ii javës që shkoi, një zhvillim ky që vjen në një kohë tensionesh të rritura mes Pekinit dhe Taipeit, të cilat kanë shkaktuar shqetësim ndërkombëtar.Kina pretendon se Tajvani është territor i saj dhe ka kryer disa herë misione në të ashtuquajturën Zonë Identifikuese e Mbrojtjes Ajrore të Tajvanit duke provokuar zemërimin e Taipeit. Ushtria amerikane njoftoi se shkatërruesi i raketave “USS Dewey” lundroi përmes ngushticës që ndan Tajvanin nga Kina së bashku me fregatën kanadeze “HMCS Winnipeg” të enjten dhe të premten. "Kalimi përmes Ngushticës së Tajvanit tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve e partnerëve tanë për një Indo-Paqësor të lirë e të hapur", thanë zyrtarë të lartë të saj.

Top Channel/ 2 të vdekur e pemë të rrëzuara nga stuhia ‘Arven’ në veri të Anglisë
27/11 21:27
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë terminalin e mallrave në tunelin drejt Anglisë
27/11 20:38
Top Channel/ Ushtria e Australisë vjen në ishujt Solomon pas dhunës anti-qeveritare
27/11 20:37
Top Channel/ Papa i dytë që viziton Greqinë/ Vizita historike pritet më 4 dhjetor
27/11 19:39
Top Channel/ Varianti “monstër” vjen në Europë. Omicron zbulohet në Britani, Gjermani e Belgjikë
27/11 19:31
Top News – Referendum për masat anti covid / Zviceranët ‘flasin’ të dielën, infektimet rriten
27/11 18:30
Top News – Kryespiuni i Putinit fajëson SHBA / Rusia s’do pushtojë Ukrainën, propagandë keqdashëse
27/11 18:25
Top News – NATO paralajmëron Putinin / Mos guxo në Ukrainë, do keni pasoja!
27/11 18:21
Top News – Nju Jork-Los Angeles për 1 sekondë / Teknologjia e paimagjinueshme e udhëtimeve
27/11 18:17
Top News – Kompanitë ajrore anulojnë fluturimet / Vullkani nuk ndalet, llava vazhdon të rrjedhë
27/11 18:05
Top News – ‘Robo-taksitë’ në shërbim… / Kinë, makinat pa drejtues dalin në rrugë
27/11 17:56
Top Channel/Varianti i ri erdhi, ka hyrë në Gjermani – 61 raste të dyshuara në Holandë!
27/11 15:36
Top Channel/ Gjyshi përdhunoi dhe vrau mbesën, dyshimet për ngjarjen tronditëse!
27/11 14:57
Top News – Sulm i mundshëm rus në Ukrainë / SHBA: Të gjitha alternativat në tryezë
27/11 14:45
Top News – Ndal fluturimet nga Afrika e Jugut / SHBA, pas zbulimit të variantit të ri ‘Omicron’
27/11 14:25
Top News – ‘Omicron’ zbulohet në Gjermani / Tek një udhëtar i kthyer nga Afrika e Jugut
27/11 14:24
Top News – Frikë nga varianti i ri / Bota në garë për të zbrapsur ‘Omicron’
27/11 14:22
Top News – Një provë e madhe dashurie / Ndërton kopjen e Taj Mahalit për të shoqen
27/11 14:18
Top News – ‘Armagedon’…erë, shi dhe borë / Dy viktima në Britaninë e Madhe, vendi në alarm
27/11 14:17
Top Channel/ “4 orë për të vrarë shqiptarin”; maskë latex në fytyrë, qese të zezë e 10 plumba!
27/11 14:14