Top Channel/ KFOR-i i përgjigjet Serbisë lidhur me dërgimin e ushtarëve në Kosovë
06/01/2023 22:08

Presidenti serb aleksander Vuçic ka marrë përgjigjen nga KFOR-i për kërkesën për dërgimin e ushtarëve në Kosovë. Përgjigjja është marrë nga përfaqësuesit e Komisionit për zbatimin e Marrëveshjes teknike ushtarake, të premten, më 6 janar, në pikën kufitare Merdar, ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Serbisë. Por ko ministri nuk ka specifikuar se çfarë ka thënë KFOR-i ndaj kërkesës së Serbisë.. Ushtria e Serbisë, natën mes 15 dhe 16 dhjetorit të vitit të kaluar, i ka dërguar një e-mail zyrës së KFOR-it, me kërkesë për dërgimin e deri në 1000 pjesëtarëve të ushtrisë dhe policisë serbe në Kosovë. Serbia ka marrë vendimin lidhur me dërgimin e pjesëtarëve të forcave të sigurisë si reagim ndaj, siç pretendojnë autoritetet në Beograd, pranisë së shtuar të Policisë së Kosovës në veri të Kosovës. Beogradi zyrtar, në adresimin e kësaj kërkese, i referohet Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të vitit 1999. Dërgimi i kërkesës ndodhi në ditët kur u shtuan tensionet në veri të Kosovës, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, gjë që Beogradi zyrtar e refuzon. Përfaqësues të komunitetit serb u larguan nga institucionet e Kosovës, përfshirë policinë. Më 8 dhjetor, autoritetet e Kosovës vendosën të dërgojnë forcat e Policisë së Kosovës në veri të Kosovës, ku serbët përbëjnë popullatën shumicë. Heqja e barrikadave filloi më 29 dhjetor të vitit të kaluar dhe më 5 janar KFOR-i largoi automjetet e fundit që bllokonin rrugët në veri të Kosovës.

Top Channel/ Digjen makinat me targa RKS/ Kosovë, automjetet ishin në pronësi të qytetarëve serbë
31/03 19:56
Top Channel/ Kurti “ul traun” për Vuçiç: Nuk e lejojmë të vizitojë Kosovën!
31/03 14:46
Top Channel/ Incidente në veri/ Gjenden 3 makina të djegura në Kosovë
31/03 12:40
Top News – Sërish trazira në Veri të Kosovës/ Digjen 5 makina që kishin ndërruar targat
31/03 12:33
Top Channel/ Kosova rrit çmimin e energjisë! Nga 1 prilli-31 mars të 2024 do faturohet 15% më shumë
30/03 19:42
Top News – Serbët nuk zbatojnë ujdinë/Digjen makinat me targa të Kosovës në veri
30/03 16:49
Top News – Kurti- Vuçiç njohu Kosovën!/ Kryeministri shpjegon marrëveshjen e Ohrit
30/03 16:34
Top News – Kosova do bëhet me aeroport ushtarak/ Projekti madhor në Gjakovë me ndihmën e SHBA
30/03 12:43
Top Channel/ Energjia në Kosovë, ZRRE-ja sot vendos për shtrenjtimin
30/03 12:40
Top Channel/ Më 4 prill, zbatimi i marrëveshjes/Diskutimi i parë Asocacioni, Kurti:Urgjencë është…
29/03 19:48
Top News- Zbatimi i marrëveshjeve me Serbinë / Kurti kërkon të niset me gjetjen e të zhdukurve
29/03 15:13
Top Channel/ Kurti në një linjë me Perëndimin: Marrëveshja të zbatohet shpejt e saktë!
29/03 14:35
Top Channel/ Serbët paralajmërojnë trazira:”Barrikada në veri nëse zgjedhjet bëhen pa Listën Serbe”!
29/03 11:30
Top Channel/ Zgjedhjet në Kosovë të mangëta/ Katër kandidatë për komunat veriore, lista serbe jashtë
28/03 19:51
Top News – Kosova merr garanci nga SHBA/ ‘Nuk do ketë Asociacion që cenon sovranitetin’
28/03 18:13
Top News – Kurti- U trondita pas sulmit në TCH/ Kryeministri ngushëllon familjen e Pal Kolës
28/03 13:42
Top News – Kosova e Serbia nisin zbatimin e paktit/ Nuk ka anëtarësim në BE pa zbatuar marrëveshjen
28/03 13:40
Top Channel/ Kosova dënon sulmin, Asosacioni i gazetarëve kërkon zbardhjen urgjente të ngjarjes
27/03 15:12
Top Channel/ Zgjedhjet në veri të Kosovës, KQZ çertifikon kandidatët- Lista Serbe nuk merr pjesë!
27/03 12:13
Top News – Kurti flet pas takimit në Tiranë/ ‘Shqipëria është gjithmonë pranë Kosovës’
26/03 22:12