Top Channel/ Kaviari, eksporti i luksit në rajonin separatist moldav Trans-nistria (pamje të rënda)
06/10/2021 22:23

Në një kompleks gjigant të vendosur në një ish-fermë kolektive sovjetike, punonjësit mbledhin kaviar të zi nga peshqit blin, dhe fitimet janë të mëdha. Ferma ndodhet në rajonin separatist pro-rus të Moldavisë, Trans-nistria. Në pamjet që disa mund të konsiderojnë të vështira, punonjësit nxjerrin vezët e zeza nga barku i blinëve, të cilat kompania Aquatir, shet për qindra dollarë pakon në të gjithë botën. Por thesari i vërtetë i rajonit janë blinët albinë, të cilët prej vitit që vjen prodhojnë haviarin në ngjyrë floriri, i cili blihet nga më të pasurit e planetit. Drejtuesja Viorica Grimakovskaja thotë se haviari i bardhë vlen rreth $20,000 për kilogram, dhe paketohet në kuti floriri. Rreth 20 peshqit albino që kompania zotëron i zbuloi rastësisht në treg dhe i bleu për t’i shumuar. Kompleksi Aquatir i themeluar në vitin 2006, 15 vjet pas luftës së shkurtër me të cilën Transnistria u nda nga Moldavia pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Top Channel/ Atentat ndaj Mbretit Charls dhe Mbretëreshës? I dyshuari në çati alarmoi të gjithë
21/07 16:16
Top Channel/ FBI bën zbulimin shokues nga telefoni i atentatorit të Trump! Fotot e Kate Middleton…
21/07 16:10
Top News/ Erdogan pret fitoren e Trump: ’Pozitiv për industrinë tonë të mbrojtjes’
21/07 15:38
Top News/ S*ksi pas hekurave/ 2 mijë paund për të kryer marrëdhënie me gardianet
21/07 15:35
Top News/ Fabrika armësh ‘si kërpudha’… Gjermania harton strategji për modernizimin e mbrojtjes
21/07 14:40
Top News/ Kievi nën ‘rrebesh’ dronësh / Zelenski kërkon armë me rreze të gjatë veprimi
21/07 14:39
Top News/ Mijëra të bllokuar në aeroporte / Shumë fluturime anulohen, ndërprerja globale vazhdon
21/07 14:38
Top News/ Spanja i shpall luftë turistëve / Barcelona rrit taksat, protesta në të gjithë vendin
21/07 14:37
Top News/ 85 vjeç, me profesion ‘DJ’ / Stërgjyshja që po ‘shemb’ stereotipet në Poloni
21/07 14:34
Top Channel/ Prag lufte? Kërcënon presidenti i Tajvanit: Kundërshtojmë aneksimin nga Kina
21/07 13:54
Top News/ Hezbollahu është gati për luftë…Po ndryshon taktikën kundër Izraelit, bota në alarm
21/07 13:01
Top News/ Tajvani ngre ushtrinë në këmbë / Presidenti: Duhet të mbrojmë sovranitetin tonë
21/07 12:47
Top News/ ‘Apokalipsi’ kibernetik që paralizoi botën / Microsoft: Problemi preku 8.5 milionë pajisje
21/07 12:46
Top News/ MiG-ët rusë kundër B-52H amerikanë / Bombarduesit i afrohen kufirit rus, Moska në alarm
21/07 12:46
Top Channel/ Tërmeti 5.3 i shkallës Rihter godet Kretën, panik te pushuesit
21/07 12:42
Top Channel/ Armët e Napoleonit! Shiten për 1.69 mln euro dy pistoletat me të cilat do vetëlëndohej
21/07 12:35
Top News/ Evropa kthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak / Kërcënimi për një luftë me Rusinë rritet
21/07 12:33
Top News/ ‘E mora plumbin për demokracinë!’ Trump në Michigan, vazhdon fushatën pas atentatit
21/07 12:32
Top News/ Një javë larg bombës bërthamore / Irani tremb perëndimin: Është
21/07 12:18
Top News/ Izraeli, luftë me rebelët Huthi / Bomba në Jemen, hakmerret pas sulmit në Tel Aviv
21/07 12:03