Top Channel/ Katari shkakton skandal në Bruksel! Arrestohet zv.presidentja e Parlamentit Evropian
09/12/2022 22:44

Një skandal i madh ka përfshirë parlamentin europian pas një hetimi që zbuloi një aferë të madhe korrupsioni që lidhet me lobimin për katarin në këtë insititucion. Si pasojë u arrestua nënpresidentja e Parlamentit Evropian Eva Kaili nga partia socialiste greke Pasok , si dhe Luca Visentini, sekretar i përgjithshëm i Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave. Policia belge pasi kontrolloi 16 shtëpi , arrestoi të paktën edhe dy të dyshuar tjetër të premten. Ish deputetin pier antonio panzeri si dhe një ish asistent të këtij të fundit Kërkimet u kryen si pjesë e një hetimi më të gjerë për "organizatat kriminale, korrupsionin dhe pastrimin e parave" tha në një deklaratë zyra e prokurorisë federale belge.Kohët e fundit Kaili i ishte referuar Katarit një vend " favorizues në të drejtat e punës" pas takimit me ministrin e punës të Katarit, pavarësisht shqetësimeve të thella ndërkombëtare për kushtet për ndërtimin e stadiumit. Shteti i Gjirit ka qenë subjekt i polemikave së fundmi si mikpritës i Kupës së Botës 2022 në vazhdim, gjatë së cilës është kritikuar për politikat e tij regresive ndaj të drejtave LGBTQ+ dhe punëtorëve migrantë.“Për disa muaj, hetuesit nga Policia Gjyqësore Federale dyshojnë se një vend i Gjirit ka ndikuar në vendimet ekonomike dhe politike të Parlamentit Evropian (PE)”, shtohet në deklaratën e prokurorit. Katari akuzohet se ka vënë në shënjestër zyrtarë “me një pozicion të rëndësishëm politik dhe/ose strategjik” në Parlament, duke u dërguar atyre “sasi të konsiderueshme parash” dhe “dhurata të rëndësishme”, sipas deklaratës së prokurorit. hetuesit belgë po shqyrtojnë nëse Katari ka kërkuar të ndikojë në pozicionet në Parlament në mënyra që “kalojnë përtej lobimit klasik”. Policia sekuestroi "rreth 600,000 euro para të gatshme", celularë dhe pajisje kompjuterike në bastisje Pamjet: AFP

Top Channel/ Protesta një javë në Francë, Kundërshtohet rritja e moshës së pensionit
31/01 22:36
Top Channel/ Eksperimenti me drogën në Kanada, s’do arrestohet kush mbanë deri në 2.5 gram
31/01 21:21
Top Channel/ Sanksionet Rusisë, në 2021 Rusia fitonte 110 milionë euro në ditë nga gazi, sot 30
31/01 21:21
Top News – Xiaomi hyn në tregun e mjeteve / Kinezët, gati për makinën e parë, kopje e McLaren
31/01 20:41
Top Channel/ Në burg për një vallzim/ Irani, çifti i të rinjve u kap duke kërcyer para një monumenti
31/01 19:04
Top News – SHBA ‘ndëshkon’ Kurtin/ Mediat serbe- Heq Kosovën nga agjenda e KiE!
31/01 18:49
Top News – Çfarë u vendos në Ambasadë!/ Hovenier zbulon bisedimet për asociacionin serb
31/01 17:29
Top News – Rusia nis bombardimet në lindje/ Ukraina në pritje të armëve perëndimore
31/01 17:21
Top News – Mbështet aplikimin e Kosovës në BE/ Parlamenti Europian vë dy kushte për Kurtin
31/01 17:13
Top News – Sot në Ukrainë, nesër në Azi! NATO ngre spektrin e aleancës Rusi-Kinë-Kore e Veriut
31/01 15:57
Top Channel/ Kupola e mbrojtjes kibernetike, Izraeli tregon si ndërtoi ushtrinë e luftës kibernetike
31/01 15:50
Top News – Mision pajtimi Ankara-Athinë/ Blinken viziton dy armiqtë aleatë
31/01 15:36
Top News – Rusia kërcënon vendet balltike!/ ‘Mos dërgoni avionë luftarakë në Ukrainë’!
31/01 15:36
Top News – Arushi Tedi në planetin e kuq! NASA na përshëndet me imazhin e jashtëzakonshëm
31/01 15:10
Top News – T’i jepet gjithçka për të mbaruar luftën! Johnson, mbështetësi më i flaktë i Ukrainës
31/01 15:10
Top Channel/ Konflikti i heshtur: Bota sytë nga Ukraina, Lindja e Mesme shpërthen sërish!
31/01 14:57
Top News – Putin ‘godet’ Britaninë e Madhe / E vetmja ekonomi që do tkurret, më keq se Rusia
31/01 14:52
Top News – I dënuar me 5 vite burg në Itali/ Arrestohet shqiptari, ra në ‘kurthin’ e policisë
31/01 14:42
Top News – U kap me drogë në makinë e shtëpi/ Pranga shqiptarit në Itali, sekuestrohen edhe para
31/01 14:42
Top Channel/ Vjen “vala e dytë”, grevat paralizojnë Francën: Macron nuk shpëton prej nesh!
31/01 14:32