Top Channel/ Jemen, “Pusi i ferrit” -gropë misterioze në shkretëtirë që nuk i duket fundi!
22/06/2021 12:58

I rrethuar nga misteri e rrëfenja demonësh, Pusi i Barhutit në lindje të Jemenit, qe njihet ndryshe dhe si “Pusi i ferrit”, ngjall kërshëri të madhe. E ndodhur shume pranë kufirit me Omanin, kjo grope gjigande në shkretëtirën e Al-Mahras, është 30 metra e gjerë dhe ndoshta 250 e thellë. Gojëdhënat vendase thonë se ajo u krijua si burg për demonët, një reputacion ky të cilin e ushqenë dhe era e rëndë që ngjitet nga thellësia. Zyrtarët jemenitë nuk dine ta thonë se cfarë ka në fund të këtij pusi. “ Nuk kemi mbërritur kurrë deri në fundin e tij sepse ka shumë pak oksigjen dhe aspak ventilim”, shprehet drejtori i Institutit vendas të Gjeolologjisë, Salah Babhair. “ E kemi vizituar zonën dhe kemi hyrë në këtë pus por nuk jemi ulur dot me shumë se 50 apo 60 metra. Kishte gjëra të cuditeshme aty brenda. Një erë e fortë që të shponte hundët..një situatë mjaft misterioze”, vazhdon ai. Babhair pretendon se pusi është miliona vjecar. Shumë prej vendasve jo vetëm nuk e vizitojnë, por përpiqen as të mos flasin për të, të bindur se oguri i keq që sjell ky pus mund të kërcënojë vetë jetën në Tokë. Sa për fatin e keq, jemenitëve ai nuk u ka munguar. Vendi është përfshirë që prej 2014-tës në një luftë të përgjakshme civile mes qeverisë dhe rebelëve Huthi, dhe sot vuan prej njërës prej krizave më të rënda humanitare në botë.

Top News – E mbuluar nga pluhuri… / Kaseta e padëgjuar e John Lennon del në shitje
28/09 12:55
Top News – Kina pa energji elektrike / 17 provinca dhe rajone në vështirësi
28/09 12:54
Top News – Të nisur drejt SHBA-së / Vazhdon kalvari i emigrantëve
28/09 12:53
Top News – ‘Krenaria’ e ushtrisë Kineze / Avionët e rinj ushtarakë në panairin ndërkombëtar
28/09 12:52
Top News – Flamur gjigand në qiell… / Në ditën kombëtare të Tajvanit
28/09 12:51
Top Channel/ Pfizer teston ilaçin anti-Covid: nisin testet klinike për antibiotikun!
28/09 12:21
Top Channel/ Shkatërrohet karteli i drogës në Ballkan: “Po mbysnin Europën me kokainë”!
28/09 12:17
Top News – Shpërthim në bllokun e banesave / Suedi, 25 të plagosur e mbi 100 të evakuuar
28/09 12:12
Top News – ‘Përmbyti Evropën me kokainë’ / Shkatërrohet karteli nga Ballkani, kapen 2.6 ton
28/09 12:11
Top News – Vrau mësuesen 36 vjeçare / Britani, shqiptari Koçi Selamaj del para gjykatës
28/09 11:50
Top Channel/ Biden merr dozën e tretë: “Të vaksinohen sa më shumë njerëz”!
28/09 11:46
Top Channel/ Kriza e karburanteve, Britania dërgon ushtrinë-Scholz: Ja Brexit-i juaj!
28/09 11:40
Top Channel/ “Porta e Zeusit”, arkeologët e gjejnë në Turqi!
28/09 11:29
Top Channel/Dëshmia e emigrantit:“Forcat greke më lanë të vdisja më goditën e më hodhën në ujë?
28/09 11:17
Top Channel/ Kremlini kërcënon Nato-n: Mos guxoni të afroheni, do shkelni “vijat e kuqe” të Putin!
28/09 11:04
Top Channel/ Rritën çmimet, Turqia kontroll pesë supermarketeve të mëdha!
28/09 11:03
Top News – Kriza e karburantit në Britani / Johnson angazhon ushtrinë për furnizimet
28/09 10:58
Top News – Koreja e Veriut ‘qëllon’ sërish / Kim teston raketën, jugu prezanton nëndetësen e re
28/09 10:50
Top News – Pilulat kundër koronavirusit / Pfizer fillon testimin në shkallë të gjerë
28/09 10:47
Top News – ‘Varreza e trenave’… / Lokomotivat franceze rikthehen në jetë
27/09 23:36