Top Channel/ Izraeli me armë bërthamore, Hamasin e ndihmon Irani- cfarë arsenali kanë të dyja palët!
16/05/2021 11:18

Pavarësisht bllokadës, militantët palestinezë e kanë përdorur ndihmën e Iranit për të përmirësuar armët e tyre. Me kalimin e viteve, ata kanë arritur të krijojnë një arsenal të madh raketash dhe ta zgjerojnë madje rrezen e tyre të veprimit, thotë Neë York Timës. Që nga përdhkallëzimi i r ii konfliktit, llogaritet të kenë lëshuar mbi 1800 të tilla. Fakti që pranë tyre qëndron një fuqi e madhe ushtarake, nuk i ka penguar militantët palestineze që të rrisin dhe aftësitë e veta goditëse. Arsenali palestinez padyshimë zbehet ndjeshëm krahasuar me fuqinë shkatërrimtarë të forcave ajrore izraelite. Për palestinezët, këto raketa marrin një kuptim tjetër: ato simbolizojnë sipas tyre, rezistencën e vet të drejtë përballë dominimit dhe pushtimit izraelit. Sipas të dhënave izraelite të inteligjencës, Hamasi, Xhihadi Ikslamik dhe grupe ntë tjera militante palestineze, të ndihmuara dhe nga Irani kanë arritur te grumbullojnë në Gaza rreth 30 mijë raketa e predha mortajash; raketat e tyre kanë rreze të ndryshme veprimi, dhe militantët kanë arritur tua përmirësojnë ndjeshëm saktësinë. Numri i raketave që ata kanë lëshuar së fundi ishte i paprecedent, dhe si intesiteti ashtu dhe rrezja e tyre e veprimit, i kanë befasuar edhe vetë komandantët ushtarakë izraelitë. Shteti hebre nga ana e tij mbështetet shumë tek sistemi i mbrojtjes ajrore, Iron Dome, forcat e veta ajrore, ndërsa besohet se zotëron dhe armë bërthamore. Mendohet se Izraeli mund të ketë deri në 400 koka raketore me mbushje atomike, edhe pse përdorimin e tyre e konsideron si mundësinë e fundit.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57