Top Channel/ Itali, nafta më lirë se në Shqipëri! Meloni rikthen akcizën që u hoq gjatë krizës
30/12/2022 19:53

Italianët po e blejnë sot naftën rreth 100 lekë të vjetra më lirë se shqipatrët. Një litër naftë sot në itali po tregtohet me 1,68 euro, baraz me 1900 lekë të vjetra për litër. Ndërsa sot në shqipëri një litër naftë po shitet për 1990 lekë litri. Por këto cmime të karburanteve në itali do të jenë në fuqi edhe për pak orë, pasi qeveria e giorgia melonit ka vendosur të riktheje akcizën nga data 1 janar 2023. akciza në italia u hoq prej muajit mars për shkak të luftës në ukrainë që shkaktoi rritje të madhe të cmimit të karburanteve në bursa. Akciza në itali është 30 centezimi për litër dhe me rikthimin e kësaj takse italianët do e paguajnë naftën 1,92 euro rreth 2200 lekë për litër. Karburantet në itali u tregtuan pa akcizë prej 22 marsit deri në fund të nëtorit dhe i kushtuan buxhetit të shtetit Italian 7, 3 miliardë euro para këto që shkuan në xhepat e italianëve dhe ndihmuan në qëndrueshmerinë e ekonomisë gjatë kësaj periudhe. Në fund të nëntorit qeveria meloni e reduktoi akcizën në 18 centezimi. Ndërkohë një tjetër tarifë që pritet të rritet nga fillimi i 2023 është pagesa në autostrada. Por kundër shtrenjtimit të naftës dhe benzinës janë rreshtuar shoqatat e konsumatorëve. Sipas përllogaritjeve të shoqatës së konsumatorëve italianë, rritja e cmimit të karburanteve do ndikojë edhe në rritjen e inflacionit në masën 0.4 përqëind, për shkak të trasportit të mallrave përmes trasportit rrugor. PAmjet: AFP

Top News – Shteti amerikan që “tradhton” SHBA-të me Kinën
27/03 19:13
Top News – 10 ditë nga vendimi i GJNP-së / Si mund të arrestohet Vladimir Putin
27/03 19:13
Top News – 50 mijë punonjës nga Shqipëria e Ballkani!/ Si e presin kompanitë gjermane vendimin
27/03 19:01
Top News – Vendosja e armëve bërthamore në Bjellorusi/ Kina kundër Rusisë- Të fokusohemi te paqja!
27/03 17:47
Top News – Presidenti vs kryeministrit: Thirri mendjes! Izraeli në kaos, Netanjahu të ndalë reformat
27/03 16:21
Top News – NATO dhe Kievi në shënjestër / Putin i godet për 2 min, raketat Iskander në Bjellorusi
27/03 16:06
Top News – Përse luftohet për Bakhmutin… / Ukraina: Kontrolli i qytetit, ‘nevojë ushtarake’
27/03 15:35
Top News – Rusia, torpedo bërthamore në Paqësor / Putin nuk njeh kufi, gjithçka gati vitin tjetër
27/03 15:33
Top News – Shpikja më e madhe në dekada, Bill Gates vlerëson inteligjencën artificiale
27/03 15:31
Top Channel/ Jepet alarmi: Po rritet varësia e fëmijëve ndaj internetit, më shumë se para pandemisë
27/03 15:29
Top News – Polonia- NATO të qëndrojë e qetë!/ Rusia, armë bërthamorë në Bjellorusi
27/03 15:06
Top News – Polonia në kërkim të spiunëve rusë!/ Varshava përballë agjentëve të Kremlinit
27/03 14:38
Top News – ‘Pasardhësi’ i Putinit akuzon NATO!/ Perëndimi, palë në konfliktin në Ukrainë
27/03 13:58
Top Channel/ Pas SHBA-së, BE: Borrell paralajmëron nga “rreziku” i Kinës!
27/03 13:57
Top Channel/ SHBA këtë vit hyn në recession, ekonomistët: “Çmendet” inflacioni, “zhyten” biznesmet!
27/03 13:32
Top News – Putin më ‘i vogël’ e më i vetmuar! Si Gaddafi i Libisë dhe al-Bashiri i Sudanit
27/03 12:29
Top News – Tornadoja vrasëse ishte vetëm fillimi… / Paralajmërime për më shumë stuhi në Misisipi
27/03 12:24
Top News – Gjermania, e paralizuar këtë të hënë / Ndalen autobusët, trenat, avionët dhe tragetet
27/03 11:56
Top News – Një vit ‘i zymtë’ për SHBA… / Ekonomistët presin recesion, inflacioni mbi 4 për qind
27/03 11:54
Top News – Armët bërthamore jashtë Rusisë / Ukraina kërkon takim urgjent të OKB-së
27/03 11:53