Top Channel/ Itali, 22 vjecaren e tërheq rruli në fabrikë, e ëma: po punonte për të birin
06/05/2021 12:58

Ajo e Luana D’Orazio është një tragjedi e dyfishtë që ka tronditur Italinë. 22 vjecarja u tërhoq nga rruli teksa punonte në një fabrikë tekstilesh në provincën e Pratos, një ngjarje që shokoi vendin, shkaktoi shumë dhimbje, por edhe tërhoqi sërish vëmendjen tek siguria në punë. Edhe më të thellë e bën dramën e familjes së Luanës fakti që ishte nënë e një djali 5 vjec, I cili mbeti jetim. Për të ndihmuar vogëlushin janë vënë në lëvizje institucione e shoqata të ndryshme, mes të cilave dhe fondacioni «Sosteniamoli Subito» , që kanë nisur një mbledhje fondesh. “ ne do të përpiqemi të bëjmë sa mundemi. Ngjarja e rëndë që I kushtoi jetën një nëne shumë të re, pervecse na zhyt në hidhërimin që sërish nuk mundëm ta luftojmë këtë fenomen e do të rëndojë në ndërgjegjet tona, nxjerr në pah nga ana tjetër brishtësinë e mjaft familjeve që gjenden papritur dhe pa patur asnjë faj, në vështirësi shumë të mëdha”, tha zv/presidentja e fondacionit, Paola Batignani, e cila përpara një viti humbi bashkëshortin, të cilin e zuri poshtë një ngarkesë 86 tonëshe në një fabrikë celiku. Të gjithë sakrificat tona në këtë jetë I bëmë për të, për Luanën e të vëllain, rrëfeu mes lotësh e ëma shtëpiake, që nipin do ta rrisë tani bashkë me të shoqin pensionist. Ajo shtoi se 22 vjecarja kishte sakrifikuar me punën në fabrikë vetëm për të birin.

Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13
Top News – Shuhet ‘Scarface’ në Kenia/ Luani më i vjetër dhe më injohur në vendin afrikan
18/06 01:11
Top News – ‘Të përdoret çdo lloj vaksine’/ EMA: Mënyra e vetme për të fituar ndaj Covid
18/06 01:09
Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38