Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01/2022 23:10

Ish-presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko u prit sot nga mijëra mbështetës teksa përgatitej për seancën gjyqësore në Kiev. ai akuzohet për tradhti të lartë ndaj vendit. 56 vjeçari Poroshenko ka qenë president nga viti 2014 deri në 2019. të mërkurën gjykata vendosi se ai mund të qëndrojë i lirë gjatë kohës së gjykimit. Prokurorët kishin kërkuar paraburgim për Poroshenko ose liri në këmbim të garancisë prej 35 milionë dollarë. pavarësisht rrezikut se mund të arrestohej ai erdhi të hënën në Kiev, duke u zotuar so do ndihmojë vendin nga “pushtimi i mundshëm rus”. Poroshenko dhe mbështetësit e tij duartrokisnin dhe këndonin himnin kombëtar teksa gjykatësi Oleksi Sokolov dha vendimin e lirimit. Teksa qëndronte me bashkëshorten dhe disa deputetë të partisë së tij, Poroshenko tha: "Të dashur miq ju përgëzoj. Kam ardhur këtu të tregoj se ne nuk kemi frikë dhe se e vërteta është me ne”. Gjykata ka urdhëruar gjithashtu që Poroshenko të dorëzojë pasaportën e tij në mënyrë të mos largohet nga vendi. Poroshenko është një kritik i ashpër i presidentit aktual Volodymyr Zelensky, për të cilin thotë se “nuk po bën sa duhet për të parandaluar pushtimin rus”. Ai tha se autoritetet në Ukrainë tentuan ta diskreditojnë në sytë e të tjerëve edhe pse “askush nuk i besoi akuzat”.

Top Channel/ Çlirohet nga cekësira trageti i bllokuar me 800 pasagjerë në Indonezi
19/05 23:14
Top Channel/ Presidenti i Nikaraguas refuzon Samitin e Amerikave të mbajtur nga SHBA
19/05 23:13
Top Channel/ Distiluesit kërkojnë të shpëtojnë fshatin e izoluar zvicerjan duke prodhuar xhin
19/05 23:12
Top Channel/ Disa rezidentë dalin në rrugët e Shangait pas zbutjes së izolimit brutal
19/05 23:11
Top Channel/ Macron: Konflikti në Ukrainë mund të përfshijë dhe Moldavinë
19/05 22:25
Top Channel/ Krichbaum: Nuk do të bashkëpunojmë me PD-në nëse i kthehet të djeshmes
19/05 22:20
Top News-Fituan shumën rekord në lotari / Çifti britanik bëhet më i pasur se adele në një ditë
19/05 22:14
Top News-Lufta ‘ringjalli’ NATO-n / Agresioni i Putin solli të kundërtën e asaj që mendonte
19/05 19:14
Top Channel/ Biden përmend Kosovën, ndërsa mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO
19/05 18:55
Top News – Ushtari rus i kërkon falje Ukrainës / I pari që gjykohet në Ukrainë për krime lufte
19/05 18:15
Top Channel/ ‘Kërkoj falje’, ushtari rus pendohet për vrasjet në Ukrainë në gjyq
19/05 18:05
Top Channel/ PE votim historik për Shqipërinë: Këshilli i Europës të nisë bisedimet!
19/05 17:55
Top News-Vajza e Putinit ka të dashur Zelenskin!/Katerina, në marrëdhënie me një balerin që quhet…
19/05 17:29
Top News – Po vjen i nxehti përvëlues! / Temperatura deri në 40 gradë në jug të kontinentit
19/05 17:23
Top News – Vesh ‘plehrat’ e tij për një muaj!/Çfarë shpërdorimi…aktivisti amerikan godet në shenjë
19/05 17:05
Top News – Të shpëtojmë malet e Zvicrës…!/ Zgjidhja është xhini…përpjekja e dy vëllezërve
19/05 17:05
Top News – Dëgjuan ndërgjegjen e tyre / Yjet rusë të baletit largohen nga Bolshoi
19/05 17:04
Top News – Vijnë gomat pa ajër! / Testohet në Luksemburg koncepti tërësisht i ri
19/05 17:00
Top News -Tërmet i tmerrshëm, frikë për tsunami/Manjituda 6.7, ‘shkundet’ toka në Zelandë e Australi
19/05 16:06
Top Channel/ SHBA: Integriteti territorial i Kosovës nuk preket, e dijmë ku është kufiri!
19/05 15:50