Top Channel/ Irani `shuplakë` Amerikës, nis pasurimin e uraniumit
16/04/2021 15:38

Irani nisi pasurimin e uraniumit në shkallën më të lartë deri tani, 60 për qind pastërti, një zhvillim ky që vjen vetëm pak ditë pas shpërthimit që goditi centralin kryesor bërthamor në Natanz. Kryetari i parlamentit, Mohammad Bagher Qalibaf, i cituar nga televizioni shtetëror, nuk dha hollësi për sasinë që Irani planifikon të pasurojë. Sidoqoftë, ka të ngjarë që kjo të rrisë tensionet teksa republika islamike po negocion me fuqitë botërore në Vjenë për të menyrat që Shtetet e Bashkuara të rikthehen në marrëveshjen bërthamore dhe të heqin sanksionet ekonomike shkatërruese me të cilat përballet Teherani.Njoftimi gjithashtu shënon një përshkallëzim pas sulmit që dëmtoi centrifugat, fundjavën që lamë pas që dyshohet të jetë kryer nga Izraeli. Ndërsa Izraeli ende nuk e ka marrë përsipër një gjë të tillë, dyshohet gjerësisht se ai e ka kryer sabotimin ende të pashpjegueshëm në Natanz, vendi kryesor i pasurimit të uraniumit në Iran. Televizioni shtetëror iranian citoi zotin Qalibaf të jetë thënë se "vullneti i kombit iranian është një mrekulli-bërës dhe do të ngadhënjejë mbi çdo komplot". Ky hap e sjell Iranin më pranë objektivit për uranium me 90 për qind pastërti, që përbën shkallën e synimeve ushtarake dhe ngushton hendekun deri në prodhimin e bombës bërthamore, megjithëse regjimi i ajatollaheve këmbëngul se nuk ka synime të tilla.

Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35