Top Channel/ Imazhe dramatike të rrëzimit të dronëve sulmues ndaj bazës së NATO në Irak
04/01/2022 23:21

Koalicioni perëndimor në Irak publikoi sot pamje të neutralizimit të dy dronëve ajrorë sulmues që tentonin të godisnin bazën e Ain Al-Asad. Dronët e armatosur u rrëzuan para se të sulmonin baznë ajrore në perëndim të Irakut, tha një zyrtar i koalicionit të drejtuar nga SHBA, duek shtuar se ky nuk ishte sulmi i parë. "Dy dronë të mbushur me eksplozivë u shkatërruan në ajër mëngjesin e sotëm nga sistemet mbrojtëse të bazës ajrore Al-Asad," tha zyrtari. “Ky ishte sulmi i dytë brenda 24 orëve që shënjestron koalicionin dhe bazën pranë aeroportit të Baghdad”, shtoi ai. Sulmet vijnë në kohën kur Teherani dhe vende aleate kanë mbajtur dje ceremoni përkujtimore të vrasjes dy vjet më parë të komandantit Kasem Soleimani në një sulm me dron të SHBA. Trupat e koalicionit të NATOs në Irak thonë se janë tashmë me role jo-luftuese por trajnuese e këshilluese. "Por megjithse kemi mbyllur misionet e luftimit, kemi të drejtën tonë të vetëmbrojtjes," tha zyrtari amerikan".

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30