Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04/2024 21:04

Qeveria holandeze premtoi të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën nga 2 miliardë në 3 milon euro. Kryeministri Mark Rutte, i cili u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në tha se ”Holanda do akordonte tre miliardë euro ndihmë për Ukrainën për vitin 2025”. “Ukraina ka nevojë për më shumë për të mbrojtur veten”, tha Rutte, duke vënë në dukje sulmet e shpeshta me raketa dhe dronë të Rusisë në infrastrukturën energjetike të fqinjit të saj. “Holanda, shtoi kryeministri Rutte, së bashku me partnerët e saj ndërkombëtarë, po bëjnë gjithçka që është e mundur për t’i siguruar Ukrainës më shumë municion dhe më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore. Aleatët perëndimorë të Ukrainës po përpiqen të rindërtojnë vendin mes sulmeve gjithnjë e më intensive dhe frikës në rritje për një ofensivë të re masive ruse në muajt e ardhshëm. Rusia ka kryer sulme të mëdha ajrore edhe me dronë në infrastrukturën civile dhe energjetike të Ukrainës kohëve të fundit, duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha. Pamjet: AFP

Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01
Top News/Izraeli, kërcënim për gjithë njerëzimin! Erdogan kundër OKB: Nuk mbron dot punonjësit e saj
29/05 14:54
Top News/ Putin e sheh si pasuesin e tij…Bën ish-truprojën sekretar të Këshillit të Shtetit
29/05 14:43
Top Channel/ “Po luani me zjarrin”: Putin paralajmëron Perëndimin për raketat në Ukrainë!
29/05 14:40
Top News/ Plagoset ushtari polak, në rrezik për jetën / Zonë sigurie në kufi me Bjellorusinë
29/05 14:36
Top News/ Avionë vëzhgimi ASC 890 dhe raketa / Suedia, 1.3 miliardë dollarë armatime për Ukrainën
29/05 13:21
Top News/ Po të isha president do bombardoja Moskën! Shokon Donald Trump në takimin me donatorët
29/05 13:11
Greqia KËRCËNON shqiptarët/Beqiri zbulon PLANIN për DESTABILITET/ Luftën e PROVOKOI Berisha me…
29/05 13:09
Top Channel/ The Telegraph: “Zelensky-t iu kërkua të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në NATO”!
29/05 12:35
Top News/ Izraeli vret sërish në Gaza / Humbasin jetën 37 persona në kampet me tenda të Rafahut
29/05 12:26
Top News/ ‘Bomba me fekale’ mbi Korenë e Jugut / LUFTA E PISËT e Penianit, balona mbi ‘armikun’
29/05 12:02
Top Channel/ Italia “po zbrazet, eksodi i të rinjve-DW: Po ikin “të gjithë” nga vendi!
29/05 12:00
Top News/ 2023, viti më vdekjeprurës në botë / REGJIMET E GJAKUT, Kina dhe Irani rekord ekzekutimesh
29/05 11:49
Top News/ ‘NATO dhe Evropa po luan me zjarrin!’ Putin paralajmëron: Po shkojmë drejt luftës botërore
29/05 11:45
Top News/ Kokrra e breshërit sa një top golfi / Stuhi të fuqishme dhe erë shkatërruese në SHBA
29/05 11:44
Top News/ Ukraina, ‘dritë jeshile’ për t’i rënë Rusisë / Franca dhe Gjermania: Shënjestra ushtarake
29/05 11:40
Top Channel/ Breshëri si top golfi, SHBA në mëshirën e motit: Stuhi shkatërrimtare, 25 të vdekur!
29/05 11:09