Top Channel/ Hapet xhamia e Selanikut. Pas 102 vitesh lejohet falja për festën e Bajramit
10/04/2024 18:17

Pas 102 vitesh në Selanik është hapur sot për herë të parë Xhamia Yeni ose Xhamia e Re për kremtimin e Fiter Bajramit nga muslimanët e këtij qyteti. Monumenti historik, i cili përdoret si hapësirë ekspozite e Galerisë së Arteve Komunale, u është dhënë për herë të parë që nga viti 1922 myslimanëve për faljen e namazit të agjërimit të Ramazanit. Vendimi është marrë nga Sekretariati i Përgjithshëm i Feve dhe sipas ligjit imami që kryen namazin është zgjedhur nga shteti grek. Ai është egjiptiani Taha Abdelgalil i cili është shtetas grek dhe anëtar i komitetit fetar të xhamisë islame në Athinë. Namazi i parë në Xhaminë Yeni ka nisur herët në mëngjes në orën 7.30 dhe është mbajtur në gjuhën arabe, ndërsa hytbeja në arabisht dhe greqisht. Prej orëve të para të mëngjesit ka pasur një prezencë të forca policore dhe masa të rrepta sigurie, mes të cilave edhe kontroll në gjithë zonën dhe brenda xhamisë para se të hapej. Më pas besimtarët kanë shtruar qilima dhe kanë mbuluar tabelat dhe mbishkrimet e muzeut. Kujtojmë se pas 14 vitesh dhe pas një sërë pengesash burokratike, eshte hapur ne vitin 2021 xhamia e parë në Athinë ku jetojnë mbi 300 mijë myslimanë, kryesisht emigrantë nga Azia, Afrika dhe Lindja e Mesme

Top News/ Gjermania ‘ultimatum’ Kosovës! ‘Ndiqni linjën e QUINT-it, mbështesim draftin e Lajçak’
21/05 15:06
Top News/ Rrezik për luftë në Ballkan! Ministri kroat- Situata në Kosovë jo e mirë
21/05 13:40
Serbët “MËSYJNË” në Kosovë/ Teoricieni: Policia e Kosovës “NDEZI” konfliktin/ Konfiskoi 17 mln euro
21/05 12:19
Top News/ Qeveria e re në Maqedoninë e Veriut/Shqiptarët do kenë kryetarin e Kuvendit dhe 6 ministri
21/05 12:06
Top News/Tragjedia me rreth 600 viktima në det/Dalin në gjykatë 9 trafikantët e emigrantëve në Greqi
21/05 10:57
Top News/ Aksioni i tatimeve, Serbia e quan terror/ ‘Akt barbar që kërcënon mbijetesën e serbëve’
20/05 22:23
Top Channel/ Serbia dënon aksionin në veri dhe paralajmëron: Ballkani drejt konflikteve të reja!
20/05 19:44
Top News/ Vrau gruan, shqiptari pendohet/ Greqi, Eduart Danaj: Kam bërë gabim
20/05 17:21
Top News/ Shqiptarët marrin 5 ministri / Bisedimet me Mickovskin, edhe një zv.kryeministër
20/05 10:49
Top Channel/ Më 22 maj votim në shtatë qendra zgjedhore në RMV, Ahmeti: E rrezikshme
19/05 12:26
Top News/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin/ ‘Ndaloni provokimet me emrin, kam informuar BE-në’
18/05 19:21
Top News/ Finlanda ‘shuplakë’ BE-së për Kosovën: Qasje e njëanshme, Serbia shkak për destabilitet
18/05 16:53
Top News/ Me kapele dhe duar në xhepa, çfarë po bënte shqiptari para se të vriste gruan në Greqi
18/05 15:55
Top News/ Kosova mbetet jashtë agjendës së KiE/ Franca: Çështja mund të shkaktojë përçarje në BE
17/05 14:53
Top News/ Greqia paralajmëron RMV-në/ ‘Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës’
17/05 12:42
Top Channel/ Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë! Mitsotakis: Do kenë pasoja të rënda mes dy vendeve
17/05 12:34
Top News/ Asociacioni, ‘mision i pamundur’ / Escobar: Duhej të kishim insistuar më shumë
17/05 12:29
Top News/ Escobar lë detyrën, rrëfen pengun/ ‘Duhej të kisha këmbëngulur më shumë për asociacionin’
17/05 11:17
Top News/ Emri rikthen tensionet Greqi-RMV/ Mitsotakis: Respektoni dispozitat e marrëveshjes
17/05 11:06
Top News/ Anëtarësimi i Kosovës në KiE/ Vuçiç: I kemi duart e lidhura, britanikët kanë një truk
17/05 10:12