Top Channel/ Haga lë Thacin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!
24/07/2021 13:43

Gjykata Speciale e Hagës vendosë t`i refuzojë ish-presidentit të Kosovës kërkesën për t`u mbrojtur në liri. Gjyqtari francez e injoroi garancinë e ofruar nga dy shtete për lirimin nga paraburgimi të ish-kreut të shtëti, thonë mediat në Kosovë. Për ta bindur atë, nuk mjaftoi ndërhyrja e avokatit të Thacit, Gregory Keohe, i cili përvec argumenteve të paraqitur përballë asaj që kishte prezantuar Prokuroria, jepte detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të ish presidentit. Tre ditë më parë, mbrojtja e Thacit kërkoi nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) që deri më 2 gusht, të dorëzojë një listë paraprake të dëshmitarëve, që synon të thërrasë në sallën e gjyqit për të dëshmuar. Në Dhomën e Specializuar në Hagë më 21 korrik u mbajt seanca e gjashtë statusore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në këtë seancë mbi ecurinë e çështjes, u thirr gjykatësi i procedurës paraprake dhe ajo ka për qëllim organizimin e shkëmbimeve ndërmjet palëve. Prokuroria tregoi aty se çfarë provash disponon. Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi, po mbahen në Hagë nën akuzën e krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit.

Top News – Mos luani me zjarrin/ Serbia paralajmëron Kosovën pas tensioneve në Veri
20/09 22:41
Top News – 12 viktima në Maqedoninë e Veriut/ Ulen shifrat e rasteve të reja nga Covid
20/09 20:45
Top News-Atentat ndaj Zaev/Si shpëtoi Greqia e SHBA kryeministrin maqedonas
20/09 18:58
Top News-Pandemia merr kthesë në Kosovë/Vetëm 48 raste të reja në 24 orë
20/09 18:44
Top Channel/ Atentat ndaj Zoran Zaev, Shërbimet Sekrete të Greqisë ndërhyjnë në kohë
20/09 14:56
Top Channel/ Serbia përgatit “hakmarrjen” – përplasja për targat, Vuçiç mbledh krerët e sigurisë!
20/09 14:23
Top News – Mbahet parada e krenarisë / Beograd, nën sloganin ‘Dashuria është ligj’
19/09 16:32
Top Channel/ Siguri në pandemi: Kosovë, rritet kërkesa për floririn- “Ka garanci më shumë”
19/09 10:52
Top News- Gjukanoviç sulmon ashpër Vuçiç/ Pas Kosovës, Serbia do si kompensim Malin e Zi
18/09 14:31
Top News – Tragjedia në spitalin e Tetovës / Protestë në qytet, kërkohet publikimi i hetimeve
18/09 14:29
Top News – ‘Ishte një nder i madh’ / Kosnett vlerëson shërbimin në Kosovë
17/09 13:30
Top News – Dita e ‘Unitetit Serb’ / Festa e re nxit shqetësime në gjithë Ballkanin
16/09 12:48
Top News – Erdhën pak ditë më parë / Fillon largimi i afganëve nga Kosova
16/09 12:39
Top News – Ndihma për vendet e Ballkanit / BE e kushtëzon me sundimin e ligjit
16/09 12:15
Top News-Me 29 kg kanabis në çantë/ Arrestohen 3 shqiptarë në Greqi
15/09 22:03
Top News – BE njeh certifikatën e vaksinimit të Shqipërisë/ Të vaksinuarit të lëvizin lirshëm
15/09 20:19
Top News – Alarm për një valë të re në Greqi/ Ekspertët- mund të infektohen 50,000 nxënës
15/09 20:19
Top News – Më shumë investimet në Ballkan / Von Der Leyen: Investime në të ardhmen e BE-së
15/09 12:56
Top News – 30 viktima në Maqedoninë e Veriut/Vijojnë të jenë të larta shifrat nga Covid 19
14/09 23:04
Top News – Kurti i thotë ‘jo’ Merkelit dhe Ramës/Nuk do t’i bashkohemi ‘Ballkanit të Hapur’
14/09 20:45