Top Channel/ Goditje për Biden! Gjykata e Lartë kufizon objektivat e tij për uljen e emetimeve CO2
30/06/2022 19:49

Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) ka humbur një pjesë të fuqisë së saj për të reduktuar emetimet e gazeve serrë. Vendimi historik i Gjykatës së Lartë të SHBA-së përfaqëson një pengesë të madhe për planet e presidentit Joe Biden për klimën. Aktivistët mjedisorë kanë reaguar menjeherë duke e quajtur vendimin "tejkalim gjyqësor". Çështja kundër EPA u ngrit nga Virxhinia Perëndimore në emër të 18 shteteve të tjera kryesisht të udhëhequra nga republikanët dhe disa prej kompanive më të mëdha të qymyrit në vend. Ata ngritën diskutimin nëse agjencia ka fuqinë për të rregulluar emetimet për sektorët e energjisë në mbarë shtetin ose thjesht për termocentralet individuale. Këto 19 shtete ishin të shqetësuar se sektorët e tyre të energjisë do të detyroheshin të largoheshin nga përdorimi i qymyrit, me një kosto të rëndë ekonomike. Në një vendim 6-3, gjykata qëndroi në anën e shteteve konservatore dhe kompanive të karburanteve fosile. Megjithatë Gjykata nuk e ka penguar plotësisht EPA-n që të bëjë këto rregullore në të ardhmen - por thotë se Kongresi duhet të shprehet qartë se e autorizon këtë fuqi. Dhe Kongresi ka refuzuar më parë programet e propozuara të EPA për kufizimin e karbonit. Vendimi është një humbje e rëndësishme për presidentin Biden që hyri në detyrë me një zotim për të rritur përpjekjet e SHBA-së për mjedisin dhe klimën. Në ditën e tij të parë në detyrë, ai rifuti vendin në Marrëveshjen e Parisit, marrëveshjen e parë universale ligjërisht të detyrueshme për objektivat e ndryshimeve klimatike. PAmjet: AFP

Top News-Pas temperaturave ekstreme reshje e stuhi/Mesdheu do të ‘tronditet’ në fund të muajit gusht
11/08 23:11
Top News-Kishin përgatitur një grabitje si në filma / Hajdutët e pafat, bllokohen në tunel
11/08 22:40
Top News-Hetimet për shqiptaren që u vetëvra në burg/Flet i dashuri, tregon detaje nga takimi
11/08 21:58
Top News- Çmimi i karburanteve në SHBA/Benzina, nën 4 dollarë për herë të parë që nga marsi
11/08 20:43
Top News-‘Të gjithë në Moskë kanë frikë!/Miliarderi rus guxon të flasë hapur kundër Putinit
11/08 20:36
Top Channel/ Ethet e Nilit në Itali, tre të vdekur nga virusi në një javë
11/08 19:57
Top News- SHBA blindon Evropën Lindore/Marina amerikane, luftanije dhe tanke pranë Rusisë
11/08 18:01
Top News- Kërcënohet me jetë drejtori i FBI!/Mbështetësit e Trump në mbrojtje të ish-presidentit
11/08 18:00
Top News- Vendi më neutral në botë…!/Rusia nuk pranon Zvicrën si ndërmjetësuese për paqen
11/08 17:21
Top News – Kim Jong Un shpall fitoren / ’E mundëm covidin, si ne askush tjetër në botë’
11/08 17:06
Top News – Një avion mbi kokat e njerëzve, video argëtuese, por edhe shumë frikë
11/08 15:36
Top Channel/ Beteja për abonentë,Disney kalon netflix, 221 mln përdorues në 3 platforma “Streaming”
11/08 15:16
Top News – Fashizmi është histori! / Kush është gruaja italiane që po tremb perëndimin?
11/08 15:07
Top News – Ndalohet kondicioneri nën 27 gradë / Spanja po kursen: Në dimër jo më shumë se 19 gradë
11/08 15:06
Top Channel/ Pallati i Versajës arrin të kapë, numrin e vizitorëve para pandemisë
11/08 14:56
Top Channel/ Brazili zgjeron prodhimin e pambukut, furnizuesi i dytë në botë pas SHBA-së
11/08 14:53
Top Channel/ Zjarri përbindësh përvëlon Francë, flakët djegin edhe Portugalinë
11/08 14:33
Top Channel/ ‘Vetëm për të bardhët’, qyteti që po lulëzon në Afrikën e Jugut
11/08 13:59
Top News – Pas Krimesë, Ukraina ‘sulmon’ Bjellorusinë / Shpërthime në bazën e përdorur nga Rusia
11/08 13:54
Top News – Zbulohet sekreti i shqiptarëve në Britani/BBC: Më shumë se gjysma e martesave, fiktive!
11/08 13:42