Top Channel/ Gjermania në ankth, sot zgjedhjet: Kush do të pasojë Angela Merkelin?
26/09/2021 11:17

Gjermanët i janë drejtuar kutive të votimit për të përcaktuar se kush do ta drejtojë vendin pas largimit të kancelares Angela Merkel, që tërhiqet nga politika pas 16 vitesh në pushtet. Zgjedhjet për Bundestagun e ri gjerman ndiqen me vëmendje maksimale për shkak se ato pritet të formëzojnë jo vetëm të ardhmen edhe Gjermanisë, por edhe të të gjithë Europës. Gara pritet të jetë e ngushtë. Blloku i Merkelit CDU/CSU është shumë pranë Social Demokratëve (SPD) të qendrës së majtë – që janë partneri më i vogël në koalicionin aktual qeverisës. Sondazhet tregojnë qartë se diferenca mes partive kryesore është shumë e vogël ndërsa këtë radhë shfaqet dhe një problem që ka ngjallu mjaft shqetësimi: Numri i votuesve të pavendosur është shumë më i lartë de kurdohere tjeter. Kandidati për kancelar i CDU/CSU është Armin Laschet, i nominuar në janar por që prej atëherë mbështetja për të ka rënë. Nga ana tjetër është shtuar preferenca për kandidatin e SPD-së, Olaf Scholz, ish minister financash. Të Gjelbrit, partia e tretë sipas anketimeve, prezantohen me Annalena Baerbock. rezultati i zgjedhjeve duket shume i paqartë, e kjo e ka shtyrë një numër të mirë vëzhguesish të mendojnë se qeveria e re do të krijohet me një koalicion të gjerë, ku duket për cdo rast se nuk do të ketë vend për AfD-në e ekstremit të djathtë, pasi asnjë parti tjetër nuk ka pranuar të punojë me ta.

Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29