Top Channel/ Gjermani, ulen orët e punës: Vendi, “në krizë” për fuqi punëtore!
10/11/2023 11:19

Në Gjermani, numri i orëve të punës është ulur, por kjo sipas një studimi të Institutit Gjerman të Ekonomisë, ifo, ka sjellë për rrjedhojë ashpërsimin e problemit të mungesës së fuqisë punëtore. Kreu i ifos, Clemens Fuest, sqaron se numri i të punësuarve nga viti 1991 është rritur vërtet nga 40 në 45 milionë vetë. Por numri i orëve të punës në këtë hapësirë kohore ka mbetur i njëjtë, dhe "45 milionë vetë punojnë aq sa 40 milionë vetë më parë." Sipas të dhënave të Institutit Gjerman të Tregut të Punës dhe Studimit të Profesionit, IAB, gati gjysma e kompanive gjermane në gjashtë muajt e parë të vitit të kaluar nuk mund t'i zinin vendet e punës me punëtorë të kualifikuar. Vetëm në profesionet që lidhen me matematikën, informatikën, shkencat natyrore dhe teknikën mungojnë në Gjermani rreth 300.000 punonjës, sipas raportit të vjeshtës të Institutit të Ekonomisë Gjermane, IW. Mungesa e fuqisë punëtore ndërkohë përfshin të gjithë sektorët ekonomikë. Problemi do të jetë më akut, kur të dalin në pension ata që kanë lindur në vitet 1963/1964. Edhe tek imigrimi ka ende shumë për të bërë, vërejnë ekspertët. Nga refugjatët e ardhur në vitin 2015, afërsisht gjysma punojnë, shpjegon referentja e institutit ofo, Yvonne Giesing. Nga refugjatët e Ukrainës punojnë vetëm rreth 20%. "Pengesa më e madhe është gjuha", sipas ekspertes. Kësaj i shtohet burokracia gjermane, që frenon mbërritjen e fuqisë punëtore.

Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11
Top Channel/ “Përbindësh”! 19-vjeçari qëllon për vdekje të atin e të ëmën, më pas vret veten me armë
18/06 12:03
Top News/ Dronët kamikazë, ferr flakësh në Rusi / Ukraina godet depozitat e naftës, sulm mbresëlënës
18/06 12:03
Top Channel/ Nga Japonia, mbërrin një sëmundje “e re”: Infeksion i tmerrshëm, vdekshmëria 30%!
18/06 12:02
Top News/ Rutte drejt postit të kreut të NATO-s / Hungaria nuk e kundërshton më kandidaturën
18/06 11:58
Top News/ Për një ‘rend të ri botëror’…Putin në Korenë e Veriut, bisedime me Kim Jong un
18/06 11:58
Top News/ ‘Luftë’ në kufirin mes Koreve / Trupat e Kim Jong un hyjnë sërish në Korenë e Jugut
18/06 11:55
Top Channel/ NATO kundër Kinës, Stoltengerg: Pasoja nëse nuk ndryshon kurs me Rusinë!
18/06 11:32
Top Channel/ “Kush është i martuar me amerikanë, nuk dëbohet”: Plani i Biden “gëzon” emigrantët!
18/06 11:31
Top Channel/ S`ka dritë jeshile për krerët e rinj të BE-së: Dështon takimi
18/06 11:30
Top News/ Dështojnë bisedimet për drejtuesit e BE. PPE në Bruksel ‘u shtohet oreksi’ për poste
18/06 11:12
Top News/ NATO paralajmëron Kinën/ Stoltenberg- Nëse mbështet Rusinë, përballu me pasojat
18/06 09:36
Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06 22:48
Top News/ Armët bërthamore përplasin Rusinë me NATO-n…përshkallëzohen tensionet
17/06 22:35
Top Channel/ Ndryshimet e Tokës/ Bërthama rrotullohet më ngadalë, ndryshon gjatësinë e ditës me…
17/06 22:32
Top News/ Treni pasagjerëve përplaset me atë të mallrave, pesë viktima, dhjetëra të plagosur
17/06 22:03