Top Channel/ Gazsjellësi gjigant Arktik LNG 2 vijon ndërtimin në Murmansk të Rusisë
01/12/2021 21:56

Si pjesë e mega-projektit të gazsjellësit Arktik LNG 2, një platformë graviteti po ndërtohet në Belokamenka pranë Murmansk, në veriperëndim të Rusisë. Në platformën 450-ton te gazit të lëngshëm do të depozitohet prodhimi në gadishullin Gidan në Siberinë perëndimore. Pas përfundimit të ndërtimit struktura e betonit do të nisë lundrimin duke u terhequr drejt fushës gazmbajtëse. Projekti i kompanisë Novatek, pritet të përfundojë në gusht 2022. Presidenti Vladimir Putin e ka kthyer rajonin Arktik një prioritet strategjik dhe ka urdhëruar ndërtimin e strukturave ushtarake dhe minerare. Vendi kërkon gjithashtu të promovojë Kalimin Arktik si një alternativë ndaj Kanalit të Suezit prandaj ka prodhuar një flotë anijesh akullthyese për të mbajtur kalimin e hapur. Rusia ka rinisur promovimin e Kalimit tregtar Arktik pasi një transportuese japoneze është bllokuar sot sërish në Kanalin e Suezit duke ndërprerë trafikun.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21