Top Channel/ Gaza, Biden telefonon Netanyahun: “Jepi fund”!
18/05/2021 11:55

Në fillimjaven e dyte te konfliktit te rindezur izraelito-palestinez, presidenti amerikan Joe Biden telefonoi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, për ti thënë se mbështet vendosjen e një armëpushimi mes paleve. Deklarata e Shtëpisë së Bardhë mbi telefonatën nuk sqaronte se cfarë përgjigje i ka dhënë Netanyahu një kërkese të tillë. Aty theksohet vetem se “ presidenti shprehu mbështetjen për një armëpushim dhe diskutoi mbi angazhimin e SHBA me Egjiptin dhe partnerë të tjerë drejt këtij qëllimi. Biden, nga sa thekson deklarata, e inkurajoi Izraelin të bëjë çdo përpjekje për të siguruar mbrojtjen e civilëve të pafajshëm. Por ai përsëriti sërish mbështetjen e tij të vendosur për të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur nga sulmet e raketave. Shtëpia e Bardhë tha se të dy udhëheqësit gjithashtu "diskutuan lidhur ,e përparimin e operacioneve ushtarake të Izraelit kundër Hamasit dhe grupeve të tjera terroriste në Gaza." Gjatë së hënës presidenti Biden dhe ndihmësit e tij punuan pas kuintave duke bërë presion për një pushimzjarri mes Izraelit dhe Hamasit, në sfondin e zhgënjimit që kanë ngjallur bombardimet e Izraelit ndaj një ndërtese të Gazës që strehonte disa organizata lajmesh. Biden po përballet me presion në rritje nga ligjvënësit në Partinë e tij Demokrate për të luajtur një rol më të madh, por zyrtarët amerikanë thonë se ai dhe ekipi i tij kanë zgjedhur një përpjekje të pabujshme, duke biseduar me zyrtarë izraelitë dhe aleatë të Shteteve të Bashkuara në botën arabe.

Top News – Tërmet në Stamboll, banorët në panic/ Nuk pati dëme, por shtëpitë u boshatisën
20/06 18:46
Top News – Pas takimit mes Biden e Putin/ ‘Zbutet’ rusia, kthen ambasadorin në SHBA
20/06 18:45
Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04