Top Channel/ Gaza, 80 bombardime brenda natës- Netanyahu falenderon Shqipërinë
17/05/2021 11:22

80 sulme të reja ajrore ndërmori Izraeli gjatë natës në Gaza. E djela u përshkrua si dita më e përgjakshme që prej rindezjes së konfliktit një javë më parë. 42 persona humbën jetën vetëm dje. Sipas zyrtarëve izraelitë, në shënjestër janë vënë bazat ushtarake dhe kampet stërvitore të grupeve militane palestineze, megjithatë bilanci i viktimave në radhët e civilëve është tragjik. 192 persona kanë humbur jetën deri tani që prej shpërthimit të dhunës, 58 nga të cilët janë fëmijë e 34 gra. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u shpreh se Izraeli kërkon që Hamasi, i cili qeveris Gazën, t`i paguajë shtrenjtë sulmet e tij me raketa. Ai shtoi se ofensiva e shtetit hebre në enklavën palestineze do të marrë, e nuk ka për të përfunduar shpejt. Ndërkohë, më herët përmes një postimi në rrjetet sociale falenderoi shtetet që sipas tij kanë qëndruar krah Izraelit në këtë konflikt, e mes tyre përmendte edhe Shqipërinë e Kosovën. “Faleminderit që qëndruat me vendosmëri me Izraelin dhe përkrahni të drejtën tonë për vetëmbrojtje ndaj sulmeve terroriste”, shkruante Netanyahu. Kjo pasi në një reagim të Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme, theksohej se sulmet me raketa kundër Izraelit janë të pajustifikueshme dhe rrezikojnë një përshkallëzim serioz të dhunës. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim urgjent për të diskutuar situatën në Lindje të Mesme por 15 anëtarët e tij nuk qenë në gjendje të binin dakord mbi një deklaratë të përbashkët. Shtetet e Bashkuara – aleat i ngushtë i Izraelit - thuhet se e bllokuan këtë masë me pretendimin se do të ishte e padobishme në procesin diplomatik. Në takim, ambasadorja amerikane, Linda Thomas-Greenfield u shpreh se SHBA-ja ishte e gatshme të ofronte mbështetje "nëse palët kërkojnë një armëpushim".

Top News – Mbi 600 mijë viktima nga COVID/ SHBA në vend të parë për viktima dhe raste pozitive
16/06 01:38
Top News – BE: Shqipëria, ‘e sigurt’ nga Covid/ Bashkë me Serbinë dhe Maqedoninë v. në ‘safe-list’
15/06 22:56
Top Channel/ Avioni i Biden ulet në Gjenevë për samitin me liderin rus Putin
15/06 21:31
Top Channel/ Kroçera e parë ndërkombëtare ankorohet në Spanjë që prej heqjes së kufizimeve të pandemisë
15/06 21:30
Top Channel/ Francezi Alain Cocq i jep fund jetës ligjërisht në Zvicër
15/06 21:29
Top Channel/ Presidenti turk Erdogan viziton qytetin simbolik pas konfliktit në Karabakh
15/06 21:29
Top Channel/ Zjarri gjigand vijon të djegë fabrikën e kimikateve në Illinois, SHBA
15/06 21:28
Top News – Gati ‘përballja’ e dy superfuqive/ Biden mbërrin në Gjenevë, nesër takimi me putin
15/06 20:23
Top News – Gjobë 1 mln euro gjigandit suedez/ Gjykata franceze dënon IKEA për spiunim të stafit
15/06 20:22
Top News – ‘Gërdec’ në SHBA/ Zjarr masiv në një fabrikë kimikatesh në ilinois
15/06 20:15
Top News – ‘World wide web’ del në ankand/ Krijuesi i internetit, nuk regjistroi kurrë patentë
15/06 20:14
Top Channel/ 10 vjecari “hero” mbytet për të shpëtuar të motrën!
15/06 16:46
Top Channel/ Eksperti: Kontakti me alienët do shfaroste jetën në Tokë, janë më të avancuar se ne!
15/06 16:46
Top News – Nga Saharaja në SHBA/ Stuhia masive e rërës kapërcen oqeanin Atlantik
15/06 16:22
Top News – ‘Një takim aspak i lehtë’/ Lajçak në dukje optimist-e rëndësishme që u mbajt
15/06 16:19
Top News – Zbulohen gurët misteriozë/ ‘Ethet e diamantëve’ përfshijnë fshatin afrikan
15/06 15:54
Top News – Putin lëshon raketën hipersonike/ Mesazh për Biden, stërvitja më e fundit ushtarake
15/06 15:22
Top Channel/ Stafi ka frikë të udhëtojë, avionët A380 mbushen me gjarpërinj e akrepa!
15/06 14:24
Top News- Dhëmbë për dhëmbë…/ Biden paralajmëron para takimit me putinin
15/06 14:24
Top News – Korrupsion edhe në BE/ Një në pesë persona paguan ryshfet për shërbime
15/06 14:23