Top Channel/ Fregata turke i zë rrugën anijes greke: “Nuk hyni në ujrat tona”, rishfaqen tensionet!
23/09/2021 16:09

Një luftanije turke i pengoi nje anijeje kërkimore greke hyrjen në ato që Ankaraja i konsideron si ujrat e saj territoriale. Lajmin e përcolli televizioni turk NTV. Tensionet rishfaqen kështu një vit pas acarimit të ndjeshëm të situatës në Mesdheun Lindore i cili rrezikoi të kthehej në një konflikt të hapur mes dy vendeve fqinje dhe aleate të Nato-s. Fregata, tha NTV, e pengoi anijen greke në përpjekjet e saj për të hyrë në shelfin continental turk dhe i dërgoi një mesazh duke e paralajmëruar për pasoja nëse vazhdonte lundrimin në kursin fillestar. Nuk dihet se kur ndodhi incidenti, por anija kërkimore greke u pa së fundi e ankoruar në portin e Heraklionit në ishullin e Kretës. Greqia dhe Turqia garojnë prej kohësh për shfrytëzimin e rezervave të gazit në Mesdheun Lindor mes mosmarrëveshjeve të mëdha mbi ujrat përkatëse territoriale. Ankaraja e sheh veten edhe si mbrojtëse të të drejtave të Qipros turke në rajon.

Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29