Top Channel/ Franca e bën sërish, kushtëzon liberalizimin e vizave për Kosovën
13/10/2022 18:31

Franca kushtëzoi sërish liberalizimin e vizave për Kosovën në mbledhjen e këshillit evropian të enjten. Sipas rel, në mbledhjen e mbyllur është propozuar që procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën të lidhet me funksionalizimin e sistemit për siguri në Evropë, ETIAS. Ky propozim i bërë nga zyrtarët francezë, është mbështetur prej të paktën katër shteteve tjera: Suedisë, Belgjikës, Holandës dhe Spanjës. ETIAS është sistemi evropian për autorizim dhe informacione rreth udhëtimit, krejtësisht elektronik, që mundëson verifikimin e të dhënave të qytetarëve të vendeve të treta, për të hyrë në Zonën Schengen. BE-ja planifikon që kjo masë të hyjë në fuqi në maj të viti të ardhshëm, dhe në mesin e këtyre vendeve që do t’i nënshtrohen kësaj procedure autorizuese, janë edhe vendet e Ballkanit Perëndimor. Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Bosnja e Hercegovina, prekeshin fillimisht nga kjo masë, dhe e njëjta gjë tani po kërkohet edhe për Kosovën. Formulari ETIAS kërkon të dhënat e udhëtarit, si dhe informacion mbi gjendjen e tij shëndetësore, udhëtimet e fundit dhe vereifikm për precedentë kriminale. Aplikimi për autorizimin do të kushtojë 7 euro për person. Kosova mbetet i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë që nuk gëzon liberalizimin e vizave edhe pse i ka plotësuar kushtet para disa vitesh. Një rrugë e cila ka nisur 12 vite më parë . Pamjet: AFP

Top Channel/ Intensifikohet lufta në lindje të Ukrainës, betejë e ashpër në disa qytete
05/02 21:43
Top News- Ndihem i braktisur si një endacak… / Zbardhen përgjimet e bosit të mafias italiane
05/02 18:32
Top News – UFO gjatë fjalimit të Putin!/ Çfarë e trembi liderin rus në Volgograd!
05/02 16:22
Top News – Protestat popullore ‘gjunjëzojnë’ Macron!/ Qeveria, lëshime për reformën e pensioneve
05/02 16:21
Top News – Sunak, masa ndaj emigrantëve/ Përgatitet të dalë nga Koventa për të Drejtat e Njeriut
05/02 15:55
Top Channel /Tentuan t’i “arratiseshin” policisë me taksi / Kapen në Spanjë dy “skifterët” shqiptarë
05/02 15:22
Top News – Nga vaska me acid deri te kanibalizmi/ Mizoritë e karteleve të kokainës në Meksikë
05/02 14:41
Top News – Një vit për të përgatitur një pjatë/ Brenda restorantit më të mirë në Europë
05/02 14:32
Top News – Putin premtoi të mos vriste Zelenskin!/ Çfarë ndodhi kur presidenti ishte në bunker!
05/02 13:42
Top News – Moti i keq merr 8 jetë në Turqi/ Autobusi del nga rruga për shkak të borës
05/02 12:38
Top Channel / Festimet e vitit të ri kinez/Në Tajvan bashkëshortët bëjnë garë me gratë kaliqafë
05/02 12:16
Top Channel / “Epoka” e acarit, -79 gradë /Në SHBA rekorde të reja ngrice në verilindje
05/02 12:07
Top News – U quajt rrezik për Italinë dhe Europë/“The Times” vlerëson kryeministren Meloni
05/02 11:38
Top News – Nga grushti i shtetit, tek atentatet/ Ndërron jetë presidenti pro amerikan i Pakistanit
05/02 11:33
Top News – Europa ngrin nga i ftohti!/ Mbyllen rrugët dhe shkollat në Greqi e Sllovaki
05/02 11:33
Top News – 23 viktima e 970 të lënduar nga flakët/ Zjarret pushtojnë Kilin, shpallet emergjenca!
05/02 11:19
Top Channel/ Vdes ish-presidenti pakistanez! U bë aleat i Perëndimit pas sulmeve të 11 shtatorit
05/02 10:59
Top News – ‘Kina po spiunonte bazat amerikane’!/ Biden shpjegon pse urdhëroi rrëzimin e balonës
05/02 10:37
Top Channel/ Amerikanet rrëzojnë balonën kineze, tre aeroporte ndalën fluturimet
04/02 23:20
Top Channe/ Izrael, protesta për reformën që i jep parlamentit shumë pushtet mbi gjykatat
04/02 22:04