Top Channel/ Franca drejt “mosbindjes civile”? Grevistët përleshen me policinë
21/03/2023 22:01

"Nuk do të heqim dorë derisa të marrin gjithçka është e jona," tha kreu i sindikatës franceze CGT Olivier Mateu, mes grevistëve të mbledhur para depove të naftës në portin jugor të Fos, ku kanë rinisur furnizimet e karburanteve, shkruan AFP. Në pamjet e publikuara sot policia shihej që përdorte gaz lotsjellës ndaj punonjësve greviste që godisnin me objekte oficerët me veshje të rënda pranë portit të Fos-sur-mer. Mateu shtoi se lëvizja greviste po zgjerohet me grevën e punonjësve te mbeturinave që ka nisur në qytetet e mëdha, kundër reformës së pensioneve nga qeveria. “Do të qëndrojmë deri në fund, derisa të tërhiqen, derisa të rimarrin ato që na përkasin ne, derisa ata të kuptojnë çfarë është nderi e dinjiteti”, shtoi Mateu duke akuzuar qeverinë për korrupsion. Përfaqësuesi tjetër i sindikatës Nicolas Davan, shtoi: “Ne jemi këtu në grevë, edhe për ata që nuk janë lejuar të marrin pjesë dhe shpresojmë të bindim të gjithë se askush nuk na ndalon." Presidenti Emmanuel Macron mbetej gjithsesi i palëkundur në qëndrimin e tij teksa qeveria i mbijetoi mocionit të mosbesimit të ngritur dje nga opozita. Macron shtoi se nuk do të ketë ndryshime në qeveri dhe as zgjedhje të reja apo referendum për reformën, megjithë protestat e gjera. Dje në Paris policia arrestoi dhe 234 njerëz të tjerë pas përleshjeve gjatë natës ku grupe njerëzish i vunë zjarrin kazanëve të mbeturinave, biçikletave dhe objekteve publike. Pamjet: AFP

Top Channel/ Suedia anëtarësohet në NATO në korrik? Blinken thirrje Turqisë
30/05 22:04
Top News – A po planifikohet vrasja e Putin!/ Ukraina e di në kohë reale se ku është presidenti
30/05 21:10
Top News – Dua Lipa në botën e modës/ Dizenjon koleksionin e parë Versace
30/05 19:26
Top News – Vuçiç dhe Kurti i thonë ‘jo’ BE!/ Dy liderët refuzojnë ftesën për t’u takuar
30/05 19:23
Top Channel/ SHBA “ndëshkon” Kosovën, ambasadori: Anulimi i pjesëmarrjes në Defender 23,pasoja parë
30/05 18:14
Top News – Rama në Bratisllavë e Moldavi / Diskutohet ideja e Macron për Europën
30/05 17:48
Top News – Inteligjenca artificiale na kërcënon/ Flasin vetë krijuesit-Mund të zhdukë njerëzimin
30/05 17:48
Top News- NATO shton trupat në Kosovë / Kontigjent shtesë pas dhunës serbe ndaj KFOR në veri
30/05 17:04
Top Channel/ Mbyllet xhamia, “plasin” protestat në Kinë: Turma përleshet me policinë!
30/05 16:11
Top Channel/ BE e prerë: Të dyja palët kanë faj! Kina del në krah të Serbisë!
30/05 15:13
Top News – NATO, plan për anëtarësimin e Ukrainës / A do të marrë Kievi udhërrëfyesin në korrik?
30/05 14:40
Top News – Edhe Kina mbështet Serbinë: ’Po mbron sovranitetin dhe integritetin territorial’
30/05 14:06
Top News – Politikanë në shënjestër…! Sa e vështirë është të jesh truprojë?
30/05 12:49
Top News – F-16 në këmbim të Suedisë në NATO / Biden flet me Erdoganin, e uron për fitoren
30/05 12:36
Top Channel/ Greqia sërish në fushatë/ Rishpërndahet parlamenti për zgjedhjet e reja
30/05 12:27
Top News – Banda shqiptare me mln euro nga droga / Kapet në Itali, paratë i pastronin në ndërtim
30/05 12:20
Top Channel/ Wagneri rus niset drejt Kosovës, kompania izraelite jep alarmin!
30/05 11:42
Top News – Agjentët humbin jetën në aksident / Anija u përmbys në Lago Maggiore, katër viktima
30/05 11:33
Top Channel/ Borellit i humb durimi: Të patolerueshme aktet ndaj KFOR-it, ulni menjëherë tensionet!
30/05 11:21
Top Channel/ ”Serbia nuk shkel në Kosovë”, Kupchan: “Nuk guxon, s`e lejon NATO”!
30/05 11:20