Top Channel/ Fillon ambalazhimin e Sputnik V, Serbia: do ta prodhojmë vetë!
15/04/2021 15:29

Aleksandar Vuçic beson se para fundit të vitit, Serbia do të jetë në gjendje ta prodhojë vetë vaksinën ruse, Sputnik V.Vuçic dhe anëtari i presidencës trepalëshe të Bosnje dhe Hercegovinës, Millorad Dodik, vizituan Institutin e Virologjisë, Vaksinave dhe Serumeve “Torlak” në Beograd, ku një ditë më parë u realizua mbushja e serisë së parë të dozave kontrolluese të vaksinave Sputnik. Më herët, ministri pa portofol në Qeverinë serbe, Nenad Popoviq, shkroi në Tëitter ky process ishte realizuar në prani të ekspertëve nga Fondi Rus i Investimeve Direkte dhe kompanisë farmaceutike ruse Generium, dhe se prodhimi do të fillojë në 20 maj. Edhe Fondi Rus për Investime Direkte publikoi në faqen e tij të internetit njoftimin për prodhimin e vaksinës ruse Sputnik V së bashku me Institutin Torlak në Serbi."Serbia bëhet kështu vendi i parë në Europën Jugore që do të prodhojë Sputnik V., duke plotësuar standardet ", thuhej në deklaratën e tij . sipas zyrtarëe, kjo vaksinë më vonë mund të eksportohet edhe në vendet në rajon. 211,000 vaksina të tjera kompanisë"Pfizer" do të mbërrijnë në Serbi javën e ardhshme, u shpreh ai, ndërsa vaksina kineze "Sinofarm" pritet të mbërrijë para fundit të këtij muaji.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46