Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02/2023 22:08

“Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore, tha një fermer nga Seine et Marne që ka ardhur të demonstrojë me traktorin e tij në Paris kundër kufizimeve të pesticideve. Sindikata e fermerëve, tha se rreth 500 traktorë e 2,000 fermerë kanë ardhur të protestojnë për vendimin e qeverisë për ndalimin e përdorimit të insekticideve duke lejuar importin e produkteve që nuk plotësojnë kriteret vendase të ushqimit. "Sot ne po flasim për sovranitetin e ushqimit, kjo i përfshin të gjithë dhe ne ishim të lumtur kur gjenim produktet bujqësore vendase në dyqane”, tha fermeri për AFP. Ai shtonte më tej se importet e ushqimit janë rritur më 35% në dy vjet, prej pengesave ndaj produkteve cilësore vendase, duke lejuar importe që nuk plotësojnë kriteret strikte të ushqimit në Francë. "Në disa sektorë si panxhari, ka dy ose tre vjet pa hulumtime për pesticidet, ndërsa ky ndalim i vuri kapakut të gjithave”. Fermeri shtonte më tej: “Në sektorë të tjerë ato janë eliminuar si për shembull qershitë. Kolegë të mi fermerë po shkulin pemët e qershive sepse tani importohen nga Turqia”. "Ky model i quajtur ‘organik’ nuk mund të imponohet në të gjitha sektorët bujqësorë, kemi nevojë për bujqësinë tradicionale. Nuk e kuptoj sesi mund të mendojnë se mund të bëjmë bujqësi pa pesticide”. një tjetër fermer drithi tha se "Ka një paaftësi me administratën që kërkon të kontrollojë çdo gjë në bujqësi”. Pamjet: AFP

Top Channel/ SHBA, 690 milionë dollarë për forcimin e demokracisë e medias: Përfiton dhe Shqipëria?
30/03 11:11
Top Channel/ Gjermania miraton projektligjin e emigracionit, merr 50 mijë punëtorë nga Ballkani!
30/03 10:58
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin në protestë ndaj zonave të ndaluara peshkimit
29/03 22:58
Top News – Maqedonia i jep 12 helikopterë Ukrainës/ Shkupi paraprin Ballkanin me ndihmat usharake
29/03 22:01
Top News – Britania, baza ushtarake për emigrantët/ Premtimi i Sunak për trajtimin e azilkërkuesve
29/03 21:49
Top News – Biden mbledh liderët botërorë!/ SHBA ndan 700 milionë dollarë për demokracinë
29/03 21:43
Top News – “Xhuxh” dhe “Satana”, oligarkët rusë tallen me presidentin Putin
29/03 20:55
Top News – Tre miliardë dollarë për municione, Polonia miraton programin e ri
29/03 20:54
Top News – Grupi mafioz sulmon me armë gazetën/ Media e famshme në Kolumbi nën breshëri plumbash
29/03 20:47
Top News – SHBA thirrje të armatosen mësuesit/ Tronditje pas masakrave në shkolla
29/03 20:40
Top News – Gjermania ligj për shqiptarët/ Ballkanasve s’do u kërkohet gjuha dhe kualifikimi
29/03 19:27
Top News – Vritet komandanti më famëkeq i Putinit/ A e eleminoi Ukraina nënkolonelin rus!
29/03 17:55
Top News – Spiunët më efektivë se ushtria/FSB ka nën kontroll të plotë rajonet e pushtuara
29/03 17:55
Top News – Rusia, prova të çmendura me raketa/ Merr vendim që të mos informojë SHBA-në
29/03 17:44
Top News – Qofte me mish mamuthi, ‘me shije pule’ / Kafsha është zhdukur 4 mijë vite më parë, por…
29/03 17:36
Top News – Ukraina fillon kundërsulmin…! ’Dridhet Moska’, godet qytetin e kontrolluar nga Rusia
29/03 16:15
Top News – Goditje bërthamore për hakmarrje! Nëse Putin nuhat disfatën, sulm ndëshkues jo taktik
29/03 16:14
Top News – Lojëra lufte me raketat e frikshme Yars / Rusia kërcënon botën, tregon fuqinë bërthamore
29/03 16:05
Top News – Ethet e arit në vendin e varfër…toka si djath zviceran, shpresë dhe dëshpërim
29/03 16:04
Top Channel/ Italia ndalon mishin e laboratorit:” Nuk e duam”! Gates promovon mishin sintetik!
29/03 15:33