Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06/2022 21:38

Për të parën herë që prej revolucionit Bolshevik, Rusia nuk arrin të paguajë borxhin e jashtëm. Pas raporteve se Moska ka dështuar të shlyejë rreth 100 milionë dollarë interesa për dy obligacione gjatë një periudhe 30 ditore lëshimi që i ishte bërë, por që përfundoi të djelën, Shtëpia e Bardhë u shpreh se një zhvillim i tillë tregon fuqinë që kanë pasur mbi këtë vend masat e ashpra perëndimore të vendosura pas fillimit të sulmit në Ukrainë. “Njoftimet mbi këtë dështim të Rusisë për të shlyer borxhin për herë të parë që nga 1918-ta, tregojnë sesa i fortë ka qenë reagimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe aleatëve të saj, dhe cfarë ndikimi dramatik ka pasur ai mbi ekonominë ruse”, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane që po merr pjesë në samitin e G7-tës në Gjermani. Moska vetë i mohon të tilla informacione; ajo pretendon se pagesat janë bërë në 27 maj në dollarë dhe në euro, por thotë se paratë janë bllokuar nga Euroclear, një kompani shërbimesh financiare me bazë në Belgjikë, e specializuar në shlyerjen e transaksioneve të letrave me vlerë. “Ky është një ngërc që shkaktohet prej sanksioneve perëndimore kundër vendit tone dhe nuk është problemi ynë”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov. Një mungesë e tillë historike e aftësisë për të paguar ishte deri diku e pritëshme, duke qenë se për shkak të sanksioneve, gjysma e rezervave valutore të Rusisë jashtë kufijve ishin ngrirë. Pamjet: AFP

Top News-Hetimet për shqiptaren që u vetëvra në burg/Flet i dashuri, tregon detaje nga takimi
11/08 21:58
Top News- Çmimi i karburanteve në SHBA/Benzina, nën 4 dollarë për herë të parë që nga marsi
11/08 20:43
Top News-‘Të gjithë në Moskë kanë frikë!/Miliarderi rus guxon të flasë hapur kundër Putinit
11/08 20:36
Top Channel/ Ethet e Nilit në Itali, tre të vdekur nga virusi në një javë
11/08 19:57
Top News- SHBA blindon Evropën Lindore/Marina amerikane, luftanije dhe tanke pranë Rusisë
11/08 18:01
Top News- Kërcënohet me jetë drejtori i FBI!/Mbështetësit e Trump në mbrojtje të ish-presidentit
11/08 18:00
Top News- Vendi më neutral në botë…!/Rusia nuk pranon Zvicrën si ndërmjetësuese për paqen
11/08 17:21
Top News – Kim Jong Un shpall fitoren / ’E mundëm covidin, si ne askush tjetër në botë’
11/08 17:06
Top News – Një avion mbi kokat e njerëzve, video argëtuese, por edhe shumë frikë
11/08 15:36
Top Channel/ Beteja për abonentë,Disney kalon netflix, 221 mln përdorues në 3 platforma “Streaming”
11/08 15:16
Top News – Fashizmi është histori! / Kush është gruaja italiane që po tremb perëndimin?
11/08 15:07
Top News – Ndalohet kondicioneri nën 27 gradë / Spanja po kursen: Në dimër jo më shumë se 19 gradë
11/08 15:06
Top Channel/ Pallati i Versajës arrin të kapë, numrin e vizitorëve para pandemisë
11/08 14:56
Top Channel/ Brazili zgjeron prodhimin e pambukut, furnizuesi i dytë në botë pas SHBA-së
11/08 14:53
Top Channel/ Zjarri përbindësh përvëlon Francë, flakët djegin edhe Portugalinë
11/08 14:33
Top Channel/ ‘Vetëm për të bardhët’, qyteti që po lulëzon në Afrikën e Jugut
11/08 13:59
Top News – Pas Krimesë, Ukraina ‘sulmon’ Bjellorusinë / Shpërthime në bazën e përdorur nga Rusia
11/08 13:54
Top News – Zbulohet sekreti i shqiptarëve në Britani/BBC: Më shumë se gjysma e martesave, fiktive!
11/08 13:42
Top News-‘Shtëpi bari’ në themelet e gjykatës/Shqiptari befason policinë në Britaninë e Madhe
11/08 13:35
Top News-Avionët rusë të shkatërruar në Krime/Pamjet satelitore tregojnë dëmet, sulm i shënjestruar!
11/08 13:00