Top Channel/ “Është i Putinit”; Misteri i superjahtit 700 milionë dollarësh “po gërryen” Italinë!
23/03/2022 14:23

Prej disa muajsh, një superjaht misterioz 140 metra i gjatë me gjashtë kate, ngrihet mbi varkat e tjera më të vogla në portin e Marina di Carrara, qytezë e vogël në në bregdetin toskan të Italisë, duke ngjallur mes vendasve, e jo vetëm, një kërshëri lidhur me identitetin e pronarit të tij të pasur. "Është jahti më i madh që kam parë ndonjëherë këtu," tha për the Guardian Suzy Dimitrova, e cila zotëron një varkë mjaft më të vogël. “Ka njerëz që e pastrojnë atë gjatë gjithë kohës. Hera e fundit që e pashë të largohej nga porti ishte vitin e kaluar. Të gjithë pyesim veten se kush është pronari, ” shprehet ajo. Scheherazade, që thuhet se ka vlerë 700 milionë dollarë, është nën hetim nga autoritetet italiane për lidhje të mundshme me oligarkët e sanksionuar rusë. Aktivistët që punojnë me liderin e burgosur të opozitës ruse Alexei Navalny nuk kanë asnjë dyshim se jahti është në pronësi të vetë presidentit Vladimir Putin. Gazetarja investigative Maria Pevchikh dhe aktivisti kundër korrupsionit Georgy Alburov thanë së fundi, se të gjithë anëtarët e ekuipazhit, të marrë nga një listë që daton në dhjetor 2020, ishin rusë, përveç kapitenit. Ata pretendojnë se një pjesë e stafit të jahtit punon për Shërbimin Federal rus të Mbrojtjes, një agjenci që menaxhon sigurinë e zyrtarëve të lartë, përfshirë Putinin. Në fjalimin e mbajtur të martën në parlamentin italian, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i kërkoi Romës që ta sekuestrojë jahtin dhe kujtoi se Putini dhe mbështetësit e tij të pasur shpesh i kalonin pushimet në Itali, ndërsa bëri thirrje që atyre t`u bllokohen asetet.

Top News – 500 fëmijë të vrarë gjatë luftës/ Zelensky-Të gjithë duhet të çlirohen nga ky tmerr
04/06 22:11
Top News – ‘Kaosi në aeroporte, do shmanget këtë vit’/ Kompanitë – I kemi bërë të gjitha përgatitjet
04/06 21:02
Top channel/ Stoltenberg takon Erdogan: Të anëtarësojmë Suedinë në NATO
04/06 20:59
Top Channel/ “Hëna luleshtrydhe” e qershorit, trupi qiellor i afrohet tokës
04/06 20:59
Top Channel/ Protesta në Poloni, mijëra njerëz i përgjigjen thirrjes së opozitës dhe mbushin rrugët
04/06 20:58
Top News – Anëtarësimi i Suedisë në NATO/ Stoltenberg thirrje Erdogan-Ndrysho qasjen kundërshtuese
04/06 20:23
Top News – ‘Pa NATO-n, Kosova do ishte vatër lufte’/ Shefi i KFOR nuk kursen kritikat për Kurtin
04/06 20:23
Top News – Turqia në ndihmë të KFOR/ Pas tensioneve, dërgon ushtarë në veri të Kosovës
04/06 19:26
Top News-I etiketoi emigrantët shqiptarë kriminelë/ Dua Lipa për ministren britanike-Mendjengushtë!
04/06 18:02
Top News-Kremlini në flakë,Putin drejt fundit/Nuk mund të ndalë sulmet ukrainase në ‘shtëpinë’ e tij
04/06 16:54
Top News – Po bënte xhiro me biçikletë / Kryeministri rrëzohet dhe humb ndjenjat
04/06 16:50
Top News – ‘Truri digjital’ që lë pas njeriun… / Ndaluni tani! Paralajmëron një nga themeluesit
04/06 16:47
Top News – ‘Spymania’ mbërthen Rusinë / Rriten rastet e tradhëtisë, nuk kursehen shkencëtarët
04/06 16:41
Top News- Asnjëherë nuk u çliruam nga Serbia! The Guardian: Shqiptarët e kosovës fajësojnë Beogradin
04/06 16:41
Top Channel/Dëbohen qindra shqiptarë/Ministri emigracionit jep të dhënat e zbatimit të marrëveshjes
04/06 15:06
Top News – Nuk duam tjetër NATO në Azi / Kina: Do të nxiste ‘vorbull’ konflikti në rajon
04/06 15:00
Top News – Gjermania nis dy luftanije në Indo-Paqësor/ Në mesin e tensioneve në detin e Kinës Jugore
04/06 14:41
Top News- Ukraina vazhdon të bombardojë Rusinë/ Mijëra njerëz evakuohen nga Belgorodi, sulme të reja
04/06 14:01
Top News – Kontrolli i armëve bërthamore / Rusia kërcënon SHBA: Mos lëshoni ultimatume
04/06 13:26
Top News – Shmanget konflikti i shekullit! Tension në ngushticën e Tajvanit, Kina provokon SHBA
04/06 13:11